همدم سالمند

در بسیاری از زندگی‌ ها، زمانی فرا می‌ رسد که افراد به‌ دلیل کهولت و افزایش سن ، دیگر قادر به مراقبت کامل و رفع نیاز های شخصی خود نیستند. این افراد برای فعالیت‌ های روزمره خود همانند خانه‌ داری، رفع نیاز های شخصی، صحبت کردن و غیره نیاز به همراهی و پرستار خواهند داشت. مراقبت از سالمندان توسط پرستاران همدم، به‌ معنای جایگزینی مراقبت‌ های پزشکی نبوده بلکه هدف از ارائه خدمات پرستاری همدم، ارائه سطحی از حمایت‌ های عاطفی و همچنین کمک‌ های فیزیکی به سالمندانی است که هنوز دارای توانایی کافی برای زندگی به‌ صورت مستقل نیستند. همدم سالمندان، نوع دیگری از خدمات پرستاری سالمندان است که این پرستاران به افراد مسن اجازه می‌ دهند که بدون استرس و هیچ‌ گونه اضطراب از زندگی خود لذت برده و در مواقع نیاز به صحبت و هم‌ نشینی با آن‌ ها می‌ پردازند.

همدم سالمند کیست؟

افراد سال‌ خورده بسته به وضعیت جسمانی و سبک زندگی خود در دوران پیری، نیاز های بسیار متفاوتی خواهند داشت که یکی از این نیاز ها همراهی آن‌ ها در منزل علاوه‌ بر مراقبت‌ های پزشکی و نگهداری‌ های پرستاری است. همدم سالمند به شخصی گفته می‌ شود که علاوه‌ بر ارائه خدمات مراقبتی از سالمندان از جمله سرو وعده‌ های غذایی در مدت زمان مشخص، یادآوری های دارویی، رفع نیاز های شخصی و غیره، آن‌ ها را همراهی نماید. خدمات پرستاران همدم، چیزی فراتر از خدمات پرستار سالمند در منزل است و آن‌ ها با برقراری ارتباطات و فعالیت‌ های اجتماعی با سالمندان، سبب بهبود وضعیت جسمانی و روانی آن‌ ها می‌ شوند. وجود پرستاران همدم جهت حفظ سلامت عاطفی، ذهنی و جسمی افراد سالمند بسیار حیاتی است و تحقیقات نشان داده‌اند که سالمندانی که دارای همدم هستند، در مشارکت فعالیت‌ های مورد علاقه خود انگیزه بیشتری را از خود نشان می‌ دهند.

همدم سالمند چه وظایفی دارد؟

همدم سالمند نیز همانند پرستار سالمند در منزل، دارای وظایف مشترکی در نگهداری و مراقبت از سالمندان می‌ باشد و علاوه‌ بر آن به تمایلات اجتماعی فرد سالمند و هم‌ نشینی و گفتگو با او نیز می‌ پردازد. از جمله خدمات و وظایف همدم سالمند، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • همراهی فرد سالمند در ملاقات‌ های پزشکی و فعالیت‌ های اجتماعی
 • ایجاد سرگرمی های جذاب و محرک جهت افزایش روحیه در سالمندان
 • خرید مواد غذایی، تهیه وعده‌ های غذایی مقوی با توجه به بیماری‌ های شخص سالمند
 • رفع نیاز های شخصی سالمند همانند تعویض لباس، گرفتن ناخن، استحمام، شانه کردن مو، قدم زدن، خواندن کتاب و غیره
 • افزایش بهبود کیفیت زندگی، سلامت روانی و جسمی فرد سالمند
 • روحیه دهی به افراد سالمند جهت انجام ورزش روزانه و کمک به قدم زدن و راه رفتن
 • معاشرت و صحبت با سالمندان
 • یادآوری مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک
 • انجام تماس‌ های تلفنی فرد سالمند و ملاقات او با دیگر اعضای خانواده، اقوام، دوستان و غیره
 • بررسی‌ های ایمنی و امنیتی برای مراقبت از سالمندان
 • مدیریت کار های روزمره و همراهی سالمندان به خارج از منزل برای بهره‌ مندی از هوای تازه و نور آفتاب
 • انجام مطالعه و مکالمه برای سالمندان

مراقبت از سالمندان

چرا استخدام همدم سالمند مهم است؟

زمانی‌ که صحبت از استخدام همدم سالمند می‌ شود، در واقع به‌ معنای این است که شما می‌ توانید آرامش ذهنی را برای فرد سالمند خود ایجاد کنید. بهره‌مندی از خدمات همدم سالمند، به سالمندان عزیز شما کمک می‌ کند تا حد ممکن این عزیزان استقلال خود را حفظ کرده و در عین‌ حال آرامش خاطر را نیز برای تمامی اعضای خانواده فراهم کند. افراد همدم علاوه‌ بر کمک‌ های فیزیکی در انجام کار های روزانه به سالمندان، نقش مهمی را نیز در بهبود سلامت روان سالمندان ایفا می‌ کنند و سبب رفع بسیاری از مشکلات روانی آن‌ ها می‌ شوند. زیرا با توجه به تحقیقات انجام‌ شده، حدود ۲۰ درصد از افرادی که به سنین میان‌ سالی می‌ رسند، مشکلات بسیار زیادی را در سلامت روان تجربه می‌ کنند که شایع‌ ترین آن‌ ها وجود اضطراب، اختلالات خواب، اختلالات خلقی، افسردگی، اختلالات شناختی و غیره هستند. این افراد که دارای مشکلات محدود و یا بسیار زیادی در سلامت روان خود مانند افسردگی هستند، نسبت‌ به سایر افراد سالمند بیشتر دچار مشکلات جسمانی می‌ شوند. همچنین وجود افسردگی در بسیاری از افراد مسن، سبب انزوای اجتماعی آن‌ ها می‌ شود که این خود یک عامل خطر بسیار بزرگ برای آن‌ ها محسوب شده و عوارض آن نیز مرگ‌ و میر زود هنگام در افراد مسن می‌ باشد. حقیقت موضوع نیز این است که پیر شدن، بازنشستگی، فوت همسر، ازدواج فرزندان و غیره در سنین میان‌ سالی بر سلامت روان ما تأثیرگذار است و می‌ تواند سبب انزوای اجتماعی ما شود. بنابراین توجه به سلامت روانی سالمندان عزیزتان به‌ اندازه‌ی توجه به بیماری جسمانی آن‌ ها بسیار اهمیت داشته و با استخدام همدم سالمند، می‌ توانید علاوه‌ بر جلوگیری از افسردگی های شدید و خطرات رفتاری در سالمندانتان، آن‌ ها را تحریک به انجام ورزش‌ ها و فعالیت‌ های منظم، تعامل با دوستان و آشنایان و برقراری تعامل های عاطفی نمایید.

مزایای استخدام همدم سالمند

از جمله مزایای استخدام همدم سالمند، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ایجاد آرامش خاطر برای سالمندان در منزل شخصی خود
 • از تنهایی درآوردن سالمندان و کاهش حس افسردگی در آن‌ ها
 • بهبود سلامت جسمانی و روانی سالمندان
 • ایجاد آرامش خاطر برای اعضای خانواده
 • جلوگیری از آلزایمر و پیشرفت بیماری‌ های روانی در سالمندان
 • مکالمه، هم‌ صحبتی و هم‌ نشینی با سالمندان

هزینه استخدام همدم سالمند

عوامل و فاکتور های متعددی در تعیین هزینه استخدام همدم سالمند تأثیرگذار هستند. از جمله مهم‌ ترین عوامل تأثیرگذار نیز می‌ توان به مدت زمان خدمات‌ رسانی همدم سالمند، وضعیت جسمانی و بیماری‌ های سالمند، آدرس محل سکونت، انجام امور منزل و غیره اشاره نمود.


اینجا بخوانید: بحران میانسالی، نشانه و روش‌ های گذر از آن

در پایان

مؤسسه همپای سلامت زندگی، در زمینه ارائه خدمات پرستاری و مراقبتی مشغول به فعالیت بوده و دارای سال‌ ها تجربه در این حرفه است. این مجموعه با بهره‌مندی از تیم پرستاری و مراقبتی بسیار متخصص و با تجربه خود، انواع خدمات پرستار سالمند در منزل، پرستار بیمار در منزل، پرستار کودک در منزل و همچنین همدم سالمند در منزل را به شما عزیزان ارائه می‌ دهد. شما می‌ توانید جهت بهره‌ مندی از خدمات پرستاری این مجموعه جهت مراقبت از سالمندان عزیز خود، با مؤسسه همپای سلامت زندگی با شماره ثبت ۶۱۴۹۵۶ تماس حاصل نموده و تمام راهنمایی‌ ها و مشاوره‌ های لازم را از کارشناسان این مجموعه دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *