پروستات در مردان مسن

پروستات غده کوچکی به‌ اندازه‌ یک گردو در داخل بدن مردان است که مجرای ادرار را احاطه کرده‌ است. با ایجاد تغییرات هورمونی که در اثر افزایش سن ایجاد می‌ شوند، تغییراتی نیز در غده‌ پروستات در مردان ایجاد خواهد شد. مشکلات پروستات در مردان به‌ ویژه در افراد مسن بسیار رایج بوده و هرچه سن بالاتر رود، مشکلات پروستات نیز افزایش خواهد یافت. یکی از شایع‌ ترین سرطان‌ ها در مردان نیز سرطان پروستات است. به همین دلیل است که پزشکان انجام آزمایش‌ های دوره‌ ای و چکاپ‌ های سالیانه را برای بررسی عملکرد پروستات در مردان توصیه می کنند تا در صورت بیماری، بتوانند اقدامات لازم را برای درمان و جلوگیری از گسترش آن انجام‌ دهند.

غده پروستات چیست؟

پروستات غده کوچکی در بدن مردان است که در زیر مثانه و جلوی راست روده قرار گرفته است. این غده به تولید مایع منی در بدن مردان کمک می‌ کند. غده پروستات در مردان جوان، به‌ اندازه یک گردو است و با افزایش سن و رفتن به سنین میان‌ سالی و پیری نیز رشد کرده و بزرگ‌ تر می‌ شود. غده پروستات در مردان، ادرار و منی را به خارج از بدن هدایت می‌ کند و رشد کردن آن با افزایش سن، روند بسیار طبیعی در بدن است. بزرگ شدن بیش‌ از حد پروستات در برخی مردان نیز با علائم بسیار کمی همراه بوده و برخی دیگر هیچ علائمی را تجربه نمی‌ کنند. با این‌ حال بزرگ شدن پروستات در بعضی دیگر ممکن است با علائم آزاردهنده‌ ای همراه باشد. یکی از اصلی‌ ترین مشکلات و علائم همراه با بزرگ شدن بیش‌ از حد پروستات نیز مشکلات ادراری در مردان مسن است.

سرطانی و یا عفونی شدن پروستات، مشکلات ادراری را نیز به‌ همراه داشته و علاوه بر آن می‌ تواند مشکلات دیگری را برای افراد مسن به وجود آورد. مشکلات وخیم پروستات نیز به‌ طور معمول مردان بالای ۵۰ سال را تحت تأثیر قرار می‌ دهد.

مشکلات رایج پروستات چیست؟

اصلی‌ ترین مشکلات غده پروستات در بدن مردان مسن، به دو دسته هیپرپلازی خوش‌ خیم و پروستات سرطانی تقسیم‌ بندی می‌ شود. جهت بررسی انواع مشکلات پروستات نیز می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات BPH

هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات اغلب در مردان بالای ۵۰ سال اتفاق افتاده و بسیاری از مردان بالای ۶۰ سال و مردان بالای ۸۰ سال را مبتلا می‌ کند. این نوع عارضه زمانی رخ می‌ دهد که غده پروستات بیش‌ از حد طبیعی رشد کرده و شروع به فشرده سازی مجاری ادرار می‌ کند. در نتیجه‌ این فشرده‌ سازی نیز جریان مجاری ادراری مسدود و یا کند می‌ شود. این نوع مشکل پروستات غیر سرطانی است اما می‌ تواند علائمی ایجاد کند که نیاز به مداخله فوری پزشکی داشته باشد.

پروستات حاد باکتریایی

ایجاد عفونت های باکتریایی در پروستات نیز یکی دیگر از مشکلات این غده در مردان مسن است. عفونت های باکتریایی می‌ توانند با شروع ناگهانی خود، سبب التهاب دردناک غده پروستات شوند. این نوع مشکل پروستات توسط درمان به‌ راحتی برطرف شده و با استفاده از برخی آنتی‌ بیوتیک‌ ها و دارو های تجویزی توسط پزشک متخصص، به‌ راحتی قابل درمان است.

پروستات باکتریایی مزمن

این نوع مشکل در غده‌ پروستات، به‌ تدریج ایجاد شده و در طول ماه‌ ها افزایش خواهد یافت. پروستات باکتریایی مزمن ممکن است بار ها و بار ها عود کرده و بنابراین در صورت افزایش آن، درمان این نوع بیماری دشوار باشد. تجویز پزشک برای مصرف طولانی‌ مدت آنتی‌ بیوتیک نیز می‌ تواند در درمان این بیماری پروستات مؤثر واقع شود.

پروستات مزمن

یکی دیگر از مشکلات پروستات، پروستات مزمن است که به آن سندرم درد لگن در مردان نیز گفته می‌ شود. علائم این نوع مشکل در پروستات، در کشاله ران و یا کمر مردان احساس شده و بهترین روش درمانی آن نیز استفاده از برخی دارو ها، عمل جراحی و یا تغییر اساسی در سبک زندگی می‌ باشد.

این نکته نیز لازم به ذکر است که پیدایش مشکلات و بیماری‌ های غده‌ پروستات در مردان زیر ۵۰ سال نیز ممکن بوده اما در مردان بالای ۵۰ سال و افراد سالمند بسیار شایع‌ تر است.

سرطان پروستات

یکی از مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین مشکلات غده پروستات در مردان، سرطانی شدن این غده است. مردان بالای ۵۰ سال، در خطر بیشتری نسبت‌ به دیگر مردان برای ابتلا به سرطان پروستات هستند و این نوع مشکل در غده پروستات نیز در مراحل اولیه هیچ علائمی ایجاد نکرده و در صورت عدم آزمایش و چکاپ‌ های سالیانه و دوره‌ ای، می‌ تواند سریعاً دیگر اندام‌ ها و قسمت‌ های بدن را نیز درگیر نماید.

همپای سلامت

مهم‌ ترین علائم پروستات در مردان مسن

همان‌ طور که گفته شد سرطان پروستات در مردان مسن در مراحل اولیه خود، ممکن است هیچ‌ گونه علائمی نداشته و پس‌ از گذشت مدت‌ ها، برخی علائم دردناک را در قسمت های مختلف بدن بروز دهد. از مهم‌ ترین علائم سرطان پروستات در مردان مسن نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش نیرو در خروج ادرار
 • مشاهده خون در منی
 • مشاهده خون در ادرار
 • اختلال در نعوظ
 • مشکل در ادرار کردن
 • درد های استخوانی شدید
 • کاهش وزن ناگهانی
 • احساس درد در هنگام تخلیه مثانه
 • درد بیش‌ از حد در لگن و کمر
 • تکرر ادرار به‌ ویژه در شب

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم در مردان، بهتر است سریعاً به پزشک متخصص مراجعه نموده و آزمایش‌ ها و تست‌ های لازم را انجام دهید.

عوامل خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان

عوامل بسیار متعددی خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان و همچنین مردان مسن افزایش می‌ دهد که یکی از آن‌ ها چاقی بیش‌ از حد و عدم تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی است. این افراد نسبت‌ به مردان مسن لاغر تر، در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات هستند و روند درمانی و بهبودی نیز در آن‌ ها بسیار کند تر خواهد بود.

از دیگر عوامل خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان مسن نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هرچه سن در مردان بالاتر رود، امکان ابتلا به بیماری‌ های پروستات در آن‌ ها نیز افزایش خواهد یافت.
 • در صورت وجود سوابق خانوادگی سرطان، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان مسن نیز بالاتر خواهد بود.
 • نژاد های سیاه‌ پوست نسبت‌ به دیگر افراد، در خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات پروستات و سرطان پروستات هستند.

تشخیص مشکلات پروستات در مردان مسن

برای بررسی وجود سرطان و بیماری‌ های پروستات در مردان مسن، پزشک متخصص از معاینه‌ های دیجیتال راکتور و یا آزمایش‌ های ادراری و همچنین آزمایش خون جهت تشخیص دقیق استفاده می‌ نماید. آزمایش خون، سطح آنتی‌ژن های اختصاصی پروستات را نشان می دهد و مردان مسنی که مبتلا به هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات هستند، دارای سطح بالاتری از آنتی‌ژن‌ ها نسبت‌ به دیگر افراد می باشند. سونوگرافی نیز می‌ تواند اندازه غده پروستات را نشان داده و آزمایش ادرار نیز در تشخیص عفونت های احتمالی در دستگاه ادراری انجام می‌ شود. در صورت احتمال سرطانی شدن غده پروستات نیز پزشکان اورولوژیست، از آزمایش‌ های تخصصی با برداشتن نمونه کوچکی از غده پروستات جهت تشخیص دقیق‌ تر استفاده می‌ نمایند.

آیا مردان جوان‌ تر نیز به سرطان پروستات مبتلا می‌ شوند؟

همان‌ طور که گفته شد مردان بالای ۵۰ سال و افراد سالمند، در خطر بسیار بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات نسبت‌ به دیگر افراد هستند اما در حال‌ حاضر مردان زیر ۵۰ سال نیز به دلایل گفته‌ شده همانند سوابق خانوادگی، نژاد و غیره ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. در صورت احساس درد هنگام تخلیه مثانه، تکرر ادرار و یا هرگونه مشکل در مجاری ادراری نیز بهتر است آزمایشات لازم را انجام دهید.

همچنین لازم به ذکر است که بیماری هایپرپلازی خوش‌ خیم پروستات به‌ طور معمول با هیچ‌ گونه علائمی در بدن همراه نبوده و تنها با تست‌ های دوره‌ ای می‌ توانید در صورت وجود بیماری، اقدامات لازم را برای درمان و کنترل آن انجام دهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

مشکل هایپرپلازی خوش خیم پروستات در صورت تشخیص به‌ موقع و انجام درمان، به‌ طور معمول باعث مرگ نشده و نسبت‌ به سرطان پروستات، دارای رشد بسیار آهسته تری می‌ باشد. همچنین این نوع مشکل پروستات، به‌ راحتی قابل درمان بوده و توسط جراحی نیز تومور های آن از سطح پروستات برداشته خواهند شد. اما در صورت عدم تشخیص به‌ موقع سرطان بدخیم پروستات، این نوع بیماری رشد بسیار سریعی داشته و با تحت تأثیر قرار دادن دیگر اندام‌ های بدن، می‌ تواند منجر به مرگ شود. احساس درد های شدید در کمر و لگن و همچنین مشاهده شدن خون در مایع منی و ادرار، تنگی نفس و یرقان نیز از جمله مهم‌ ترین علائم سرطانی شدن غده پروستات در مردان هستند.

بنابراین با توجه به این موارد، چکاپ‌ های دوره‌ ای را به‌ صورت سالیانه برای بررسی سلامت کلی بدن به ویژه غده پروستات انجام داده و قبل‌ از پیدایش هرگونه علائم، اقدامات لازم را برای بهبود سلامتی خود انجام دهید. مردانی که دارای افزایش سن و سوابق ژنتیکی هستند و یا همچنین از چاقی رنج می‌ برند، نسبت‌ به دیگر مردان مستلزم انجام آزمایش‌ های دوره‌ ای جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ های پروستات می‌ باشند.

در پایان

مؤسسه همپای سلامت زندگی، در زمینه ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل مشغول به فعالیت بوده و با در اختیار داشتن تیم پرستاری متخصص و کارآزموده، خدمات خود را به‌ طور کاملاً حرفه‌ ای و با کیفیت به مراجعین خود ارائه می‌ دهد. شما عزیزان می‌ توانید برای مراقبت و نگهداری از سالمند عزیز خود در منزل و استفاده از بهترین خدمات پرستاری از سالمند در منزل، با مؤسسه همپای سلامت زندگی در تهران تماس گرفته و اطلاعات لازم را از مشاورین ما دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *