مقایسه‌ هزینه‌ خانه‌ سالمندان و مراقب سالمند

زمانی‌ که صحبت از نگهداری و مراقبت از سالمندان می‌ شود، افراد خانواده اغلب باید برای تصمیم‌ گیری‌ های مهم مالی آماده شوند. زیرا افراد مسن نسبت‌ به سایر افراد، نیازمند توجه و مراقبت بیشتری با توجه به شرایط جسمانی و روحی خود هستند و از این‌ رو نگهداری از آن‌ ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. در حال‌ حاضر نیز روش‌ های متعددی برای نگهداری و مراقبت از سالمندان به‌ ویژه برای افراد خانواده‌ های پرمشغله در دسترس هستند که از جمله مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به خانه سالمندان و همچنین استخدام پرستار سالمندان اشاره نمود. هر کدام از این انتخاب‌ ها نیز دارای ویژگی‌ ها و خدمات متفاوت در مراقبت از سالمندان هستند و از این‌ رو از هزینه‌ های متفاوتی نیز برخوردار می‌ باشند. در این مقاله قصد داریم تا به مقایسه‌ هزینه‌ خانه‌ سالمندان و استخدام پرستار سالمند در منزل بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی خانه سالمندان

خانه سالمندان همان‌ طور که از نام آن پیداست، مرکزی است که خدمات خود را تنها برای نگهداری و مراقبت از افراد مسن ارائه می‌ دهد و دارای مجموعه‌ ای از پرستاران و مراقبان بسیار حرفه‌ ای و متخصص است. در این مراکز تعدادی از افراد سالمند به‌ صورت دائمی در کنار یکدیگر زندگی می‌ کنند و از خدمات پرستاری ۲۴ ساعته بهره‌مند می‌ شوند. زندگی در خانه سالمندان برای برخی از افراد مسن می‌ تواند بسیار مناسب بوده و سبب افزایش روحیه و بهبود کیفیت زندگی آن‌ ها شود و در مقابل برای برخی افراد مسن دیگر نیز می‌ تواند سبب ایجاد افسردگی و انزوا شود.

همچنین در خانه‌ سالمندان خدمات خصوصی برای مراقبت و نگهداری از هر یک از افراد مسن ارائه نخواهد شد. زیرا در این مراکز، تعداد سالمندان بسیار زیاد بوده و از این‌ رو با توجه به قوانین وضع شده، خدمات پرستاری به‌ صورت عمومی به افراد سالمند ارائه می‌ شود. در صورت برخورداری از خدمات خصوصی نیز خانواده فرد سالمند باید هزینه‌ ی بیشتری از حد معمول را به خانه سالمندان پرداخت کنند.

از مهم‌ ترین مزایای مراقبت و نگهداری از افراد مسن در خانه سالمندان نیز می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 • مراقبت و نگهداری از افراد سالمند در اتاق‌ های مجزا و شخصی
 • برخورداری از خدمات بسیار با کیفیت پرستاری
 • برخورداری از خدمات پرستاری ۲۴ ساعته
 • دارای تیم پرستاری مجرب و متخصص

معایب نگهداری از افراد مسن در خانه سالمندان

مهم‌ ترین معایب مراقبت و نگهداری از افراد مسن در خانه سالمندان عبارتند از:

 • بالا بودن هزینه‌ های پرستاری نسبت‌ به استخدام پرستار سالمندان
 • دوری از خانواده و فرزندان
 • احساس تنهایی و انزوا برای افراد سالمند
 • افزایش افسردگی در سالمندان به‌ دلیل زندگی عادی و یکنواخت
 • ایجاد حس دلتنگی به‌ دلیل دوری از خانه و خانواده
 • ایجاد محدودیت برای افراد سالمند
 • عدم برقراری ارتباط سالمندان با پرستاران جدید به‌ دلیل تغییر مداوم آن‌ ها

مراقبت از سالمند

بررسی هزینه‌ خانه‌ سالمندان

در حال‌ حاضر مراکز نگهداری و مراقبت از افراد سالمند که تحت عنوان خانه سالمندان یا آسایشگاه سالمندان شناخته می‌ شوند، به‌ صورت خصوصی و دولتی در دسترس هستند. خانه سالمندان خصوصی به‌ مراتب با توجه به نوع خدمات پرستاری و همچنین فضای نگهداری و مراقبت از سالمندان، دارای هزینه بسیار بیشتری نسبت‌ به آسایشگاه سالمندان عمومی است. زیرا مراکز خصوصی امکانات بسیار بیشتری را در نگهداری از سالمندان نسبت‌ به آسایشگاه های دولتی ارائه می‌ دهند و به‌ دلیل کیفیت بالای خدمات، هزینه بسیار بیشتری را نیز دریافت می‌ کنند. همچنین موقعیت جغرافیایی خانه‌ سالمندان در شمال یا جنوب شهر نیز در تعیین هزینه خدمات پرستاری آن تأثیر گذاشته و هر چه در قسمت شمالی‌ تر شهر باشد، دارای هزینه بالاتری است.

اما به‌ طور کلی در خانه سالمندان به‌ دلیل ارائه خدمات ۲۴ ساعته به افراد مسن و همچنین طبخ غذا در ساعات معین و وجود برنامه‌رریزی‌ های منظم برای فعالیت سالمندان، دارای هزینه بالایی در نگهداری از افراد مسن هستند و افراد خانواده خواه یا ناخواه باید مبلغ معینی را در زمان‌ های مشخص به این مراکز پرداخت کنند.

استخدام مراقب سالمند در منزل

استخدام مراقب سالمند در منزل جهت مراقبت و نگهداری از افراد مسن، گزینه‌ ای بسیار ایده‌آل برای افراد خانواده پر مشغله بوده و برای سالمندان نیز از مزایای بی‌ شماری برخوردار است. در پرستاری از افراد مسن در منزل، پرستاران تمامی خدمات مراقبت و نگهداری را به‌ طور کاملاً تخصصی و ماهرانه ارائه می‌ دهند و علاوه‌ بر آن با توجه به نیاز سالمندان، افراد خانواده می‌ توانند این پرستاران را به‌ صورت موقت و یا شبانه‌ روزی استخدام کنند. در نگهداری از سالمندان در منزل، افراد مسن مجبور به ترک منزل شخصی خود نبوده و می‌ توانند تمامی خدمات پرستاری را در منزل دریافت کنند. این افراد به‌ طور معمول از روحیه بسیار مناسب‌ تری نسبت‌ به سایر سالمندان برخوردار هستند و می‌ توانند با کمک مراقب سالمند، به فعالیت‌ های اجتماعی و روزانه خود پرداخته و با اعضای خانواده، فامیل و سایر دوستان نیز در مواقع دلخواه دیدار نمایند.

مهم‌ ترین مزایای استخدام مراقب سالمند در منزل نیز عبارتند از:

 • ارائه خدمات پرستاری جامع و با کیفیت
 • افزایش روحیه سالمندان در منزل
 • کمک به انجام فعالیت‌ های اجتماعی و روزانه
 • کمک به فعالیت‌ های بهداشتی و پزشکی
 • تهیه و طبخ مواد غذایی توسط پرستار
 • کمک به خوردن غذا، دارو، تعویض لباس، مرتب کردن خانه و غیره
 • کاهش افسردگی در سالمندان
 • ارائه خدمات پرستاری پاره‌ وقت یا شبانه‌ روزی
 • کنترل هزینه‌ های پرستاری از سالمندان

معایب استخدام مراقب سالمند در منزل

استخدام مراقب سالمند در منزل، معایب چشمگیری در نگهداری و مراقبت از افراد مسن در منزل نداشته و تنها مهم‌ ترین ایراد آن، می‌ تواند دوری فرد سالمند از اجتماع باشد که با این‌ حال پرستار می‌ تواند در پیاده‌ روی، قدم زدن و همراهی فرد سالمند در خارج از منزل او را یاری نموده و روحیه‌ اجتماعی سالمند را بهبود بخشد.

هزینه استخدام مراقب سالمند در منزل

هزینه استخدام مراقب سالمند در منزل، به عوامل و فاکتور های بسیار متعددی وابسته است. زیرا این پرستاران خدمات خود را به‌ صورت روزانه و یا شبانه‌ روزی ارائه می‌ دهند و همچنین با توجه به نوع خدمات خود، دارای هزینه‌ های متفاوتی در استخدام هستند. به‌ عنوان مثال پرستارانی که برای نگهداری از سالمندانی که دچار بیماری‌ های خاص نیستند استخدام می شوند، نسبت به افراد مسن که نیازمند جدی به خدمات پزشکی می‌ باشند، دارای هزینه پایین‌ تری در استخدام هستند. از جمله عوامل تأثیرگذار بر هزینه پرستاری از سالمندان در منزل می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مهارت و تخصص پرستار
 • مؤسسه ارائه خدمات پرستاری
 • نیاز های جسمانی و روحی فرد سالمند
 • نوع ارائه خدمات پرستاری
 • مراقبت روزانه و یا دائمی
 • میزان مسافت منزل پرستار تا منزل سالمند
 • ارائه خدمات پزشکی
 • و غیره

مقایسه هزینه خانه سالمندان و مراقب سالمند

با توجه به مطالب ارائه‌ شده در این مقاله، خانه سالمندان برای نگهداری و مراقبت از افراد مسن به‌ دلیل ارائه خدمات ۲۴ ساعته و همچنین خدمات پزشکی، دارای هزینه بالاتری نسبت‌ به استخدام مراقب سالمند در منزل است و هرچه کیفیت ارائه خدمات در خانه‌ سالمندان بالاتر باشد (همانند آسایشگاه سالمندان خصوصی) و در شمال شهر قرار گرفته باشد، به طبع از هزینه بیشتری نیز برای ارائه خدمات پرستاری برخوردار است.

اما در مقابل استخدام مراقب سالمند، دارای هزینه مقرون به صرفه‌ تری نسبت‌ به خانه‌ سالمندان است. زیرا اعضای خانواده با توجه به نیاز سالمند خود، می توانند پرستاران را در روز ها و یا ساعت مشخص به‌ صورت پاره‌ وقت یا شبانه‌روزی استخدام کرده و علاوه‌ بر رفع نیاز سالمند خود، افراد مسن نیز به‌ دلیل دریافت خدمات پرستاری در منزل شخصی، می‌ توانند روحیه‌ بهتری را نسبت‌ به سایر سالمندان داشته باشند.

امیدواریم با مطالعه این مطلب و مقایسه‌ هزینه‌ خانه‌ سالمندان و مراقب سالمند بتوانید بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

در پایان

مؤسسه همپای سلامت زندگی با شماره ثبت ۶۱۴۹۵۶، خدمات پرستاری و مراقبت از سالمندان را به شکل کاملاً حرفه‌ ای و تخصصی ارائه داده و دارای تمامی مجوز های رسمی از سازمان‌ های مربوطه است. تیم پرستاری مشغول به فعالیت در این مؤسسه نیز همگی قابل‌اعتماد مجموعه هستند و دارای مدارک تخصصی و معتبر و همچنین تجارب بالا در نگهداری و مراقبت از افراد سالمند در منزل می باشند.

شما عزیزان می‌ توانید برای اطلاع از چگونگی استخدام مراقب سالمند در منزل و همچنین دریافت راهنمایی‌ ها و مشاوره‌ های لازم، با مؤسسه همپای سلامت زندگی تماس گرفته و با مشاورین ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *