بیماری های پوستی سالمندان

همان طور که مطلع هستید انواع بیماری های پوستی سالمندان با افزایش سن به تدریج نمایان می شوند . از این رو مراقبت از بزرگ ترین اندام بدن یعنی پوست برای افراد مسن و میانسال به ویژه بانوان مسن بسیار حائز اهمیت است. پیر شدن پوست با بالا رفتن سن نیز یک روند کاملاً طبیعی بوده و با گذشت سال‌ ها، پوست مستعد آسیب‌ های بیشتری همانند ایجاد چین و چروک‌ های عمیق می‌ شود. عفونت‌ های شدید پوستی و یا زخم‌ های مزمن بر روی پوست نیز از جمله رایج‌ ترین بیماری‌های پوستی شایع در سالمندان هستند  که به دلایل متفاوتی در قسمت‌ های مختلفی از پوست بدن ایجاد می‌ شوند.

جهت جلوگیری از انواع بیماری‌ های پوستی سالمندان نیز در حال حاضر درمان‌ های بسیار متعددی در دسترس هستند که در ادامه انواع بیماری‌ های پوستی سالمندان و چگونگی مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل را مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

انواع بیماری های پوستی سالمندان 

برخی از بیماری‌ ها و مشکلات رایج پوستی در افراد مسن و میانسال، حاصل وجود بیماری‌ هایی در سیستم ایمنی و اندام‌ های سالمندان هستند. به عنوان مثال مشکلات کبدی و یا بالا بودن فشار خون در سالمندان، می‌ توانند سبب تغییر رنگ در قسمت‌ هایی از پوست بدن شده و باعث آسیب به پوست شوند.

از شایع‌ ترین بیماری‌ های پوستی سالمندان نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

درماتیت

درماتیت سبورئیک و استاز، یکی از شایع‌ ترین بیماری‌ های پوستی در افراد مسن است. درماتیت سبورئیک که توسط مخمر مالاسزیا در بدن ایجاد می‌ شود، می‌ تواند عملکرد های سیستم ایمنی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. همچنین این نوع بیماری پوستی با موارد دیگری همچون پارکینکسون، افسردگی، اضطراب و غیره نیز مرتبط می‌ باشد. درماتیت استاز نیز به وضعیتی گفته می‌ شود که در آن دریچه‌ های وریدی پا به درستی عمل نکرده و سبب پوسته پوسته شدن و یا ایجاد پلاک قهوه‌ ای رنگ بر روی پوست به ویژه در ساق پا می شود.

بهترین روش درمانی درماتیت سبورئیک در سالمندان

برای مدیریت این نوع از درماتیت، توصیه می‌ شود به طور مرتب پوست خود را مرطوب نگه داشته و علاوه بر پوشیدن لباس‌ های نخی، از کمپرس‌ های یخ و یا لوسیون های دارویی استفاده کنید.

بهترین روش درمانی درماتیت استاز در سالمندان

برای درمان این نوع از درماتیت نیز توصیه می‌ شود با مراجعه به پزشک، از روش‌ های دارویی برای کنترل بیماری استفاده نمایید.

درماتیت تماسی نیز از دیگر بیماری‌ های پوستی در افراد مسن است که به دلیل کاهش عملکرد سیستم ایمنی ایجاد می‌ شود. برای کنترل آن نیز توصیه می‌ شود از برخورد با ریشه واکنش و محرک‌ ها اجتناب کرده و از کمپرس‌ های یخ و کرم‌ های ضد خارش استفاده نمایید.

خارش پوستی 

خارش پوستی در افراد سالمند، احساسی است که آن ها را به خاراندن پوست وادار می‌ کند. این خارش نیز می‌ تواند عمومی و یا موضعی بوده و یا بدون راش باشد. به طور کلی نیز اغلب سالمندان بالای ۷۰ سال تحت تاثیر خارش پوست به دلیل خشکی بیش از حد قرار می‌ گیرند. مصرف برخی دارو های خاص نیز می‌ تواند خشکی پوست را افزایش داده و در نتیجه سبب ایجاد خارش شوند. پرکاری تیروئید، بیماری دیابت، لنفوم، نارسایی کلیوی، بیماری‌ های سیستمیک و غیره از مهم ترین دلایل ایجاد خارش پوستی در سالمندان هستند.

بهترین روش درمانی خارش پوست در سالمندان

برای کنترل و درمان خارش پوست، توصیه می‌ شود پوست خود را همیشه مرطوب نگه داشته و از خاراندن آن  اجتناب نمایید. استفاده از لباس‌ های نخی و پنبه‌ ای، صابون ملایم و همچنین حمام آب ولرم نیز می‌ توانند در کنترل بیماری بسیار موثر باشند.

اگزمای عددی 

یکی دیگر از بیماری‌ های پوستی سالمندان، ایجاد ضایعات خارش دار سکه‌ ای مانند فلس بر روی پوست است که تحت عنوان اگزمای عددی شناخته می‌ شود. این ضایعات می‌ توانند در قسمت‌ هایی همچون پشت دست‌ ها، اندام‌ های فوقانی، ساق پا، تنه و غیره ظاهر شوند.

بهترین روش درمانی اگزمای عددی در سالمندان

برای کنترل این نوع از بیماری پوستی، توصیه می‌ شود از وازلین و یا استروئید های موضعی استفاده کرده و در صورت ایجاد عفونت، تحت نظر پزشک متخصص، از آنتی بیوتیک‌ ها برای درمان استفاده نمایید.

پرستاری از سالمندان در منزل

پورپورا پوستی 

این نوع از بیماری پوستی در سالمندان، به دلیل خون‌ ریزی‌ های کوچکی در غشا های مخاطی پوست است که در نتیجه کاهش تعداد پلاکت‌ ها ایجاد می‌ شود. نقص‌ های عروقی، ناهنجاری‌ های پلاکتی، حساسیت به برخی دارو ها و تروما نیز می‌ توانند سبب ایجاد این نوع مشکل پوستی شوند.

بهترین روش درمانی پورپورا در سالمندان

بهترین روش درمانی پورپورا، تشخیص علت زمینه‌ ای آن توسط پزشک متخصص است. در صورت کاهش بیش از حد تعداد پلاکت‌ ها نیز، پزشک باید از درمان‌ های تخصصی برای رفع این نوع بیماری استفاده کند.

محافظت از پوست در محیط‌ های خارجی و جلوگیری از آسیب به آن نیز برای کنترل بیماری بسیار حائز اهمیت است.

عفونت‌ های پوستی 

کاندیدیازیس، اینترتریگو ، درماتوفیتوز و عفونت‌ های باکتریایی و ویروسی، از جمله شایع‌ ترین عفونت‌ های پوستی در افراد سالمند هستند. برای درمان عفونت‌ های موضعی بر روی پوست می‌ توانید از پماد های موضعی مخصوص استفاده کرده و در صورت وخیم بودن عفونت نیز بهتر است به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

زونا 

یکی دیگر از بیماری‌ های پوستی در افراد مسن، بیماری زونا است که می‌ تواند سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری باعث ایجاد بثورات تاولی بر روی پوست سالمندان شده و تحت عنوان یک بیماری بسیار دردناک، بین ۳ تا ۵ هفته نیز درمان آن به طول می‌ انجامد. ویروسی که سبب ایجاد آبله مرغان می‌ شود نیز عامل اصلی بیماری زونا بر روی پوست بوده و احساس درد در یک طرف بدن و حساسیت شدید نیز از جمله علائم اولیه آن هستند و از جمله علائم ثانویه آن نیز می‌ توان به التهاب، درد، تاول‌ های پر از مایعات و بی‌ حسی در بدن اشاره نمود.

بهترین روش درمانی زونا در سالمندان

استفاده از دارو های ضد درد و یا دارو های ضد ویروسی برای کنترل و درمان بیماری زونا در سالمندان بسیار موثر است.

از دیگر بیماری‌ های پوستی رایج در سالمندان نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کبودی پوست
 • ایجاد چین و چروک در پوست
 • منگوله‌ های پوستی
 • لکه‌ های پیری
 • سرطان پوست
 • تغییر رنگدانه‌ های پوست
 • و غیره

چگونه می‌ توان از ابتلا به بیماری‌ های پوستی در دوران سالمندی جلوگیری کرد ؟ 

افراد مسن و سالمندان می‌ توانند با استفاده از روش‌ های گوناگونی، از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ های پوستی جلوگیری کرده و علائم و خطرات آن ها را در بدن خود کاهش دهند. از مهم ترین این راهکار ها نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اجتناب از مصرف دخانیات به ویژه ترک سیگار
 • افزایش مصرف سبزیجات و میوه‌ های تازه در وعده‌ های غذایی
 • محافظت از پوست در برابر نور مستقیم خورشید و استفاده از ضد آفتاب
 • مرطوب نگه داشتن پوست به ویژه در شرایط آب و هوایی خشک
 • انجام اصلاحات لازم در رژیم غذایی
 • کاهش اضطراب و استرس
 • پوشش بدن و پوست صورت در هنگام قرارگیری زیر نور مستقیم خورشید
 • رسیدگی به پوست

مراقبت از افراد مسن در منزل 

موسسه همپای سلامت زندگی با سال‌ ها سابقه پرافتخار در زمینه ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل، یکی از بهترین و معتبرترین مراکز خدمات پرستاری در پایتخت است و با در اختیار داشتن پرستاران بسیار دلسوز، مجرب و متخصص، خدمات خود را در بالاترین کیفیت و مناسب‌ ترین قیمت به مراجعین ارائه می‌ دهد. مراقبت و پرستاری از سالمندان در منزل نیز یکی از تخصصی‌ ترین خدمات موسسه همپای سلامت زندگی در تهران است که در بالاترین سطح کیفی به مراجعین ارائه داده می‌ شود.

در پایان

شما می‌ توانید برای مراقبت و نگهداری از سالمند عزیز خود در منزل، از خدمات حرفه‌ ای پرستاری از سالمندان در منزل استفاده نموده و برای دریافت اطلاعات بیشتر نیز با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *