آزمایش در منزل

همان‌ طور که می‌ دانید انجام آزمایش خون، راه‌ حلی بسیار عالی برای پزشک جهت به دست آوردن اطلاعات کافی در رابطه با آن‌ چه در داخل بدن می‌ گذرد است و اغلب نیز برای تشخیص یک بیماری در افراد و یا ایجاد تغییرات در سبک زندگی برای بهبود سلامتی استفاده می‌ شود. بیماری‌ هایی همچون دیابت، مشکلات مزمن کلیوی، بیماری‌ های قلبی و عروقی، تیروئید و غیره از جمله بیماری‌ های مزمنی هستند که نیاز مداوم به بررسی سلامت فرد و انجام آزمایش‌ های متعدد خون دارند. در حال‌ حاضر نیز انجام نمونه‌ گیری خون، علاوه‌ بر آزمایشگاه‌ های معتبر، در داخل منازل نیز انجام می‌ شود و بیماران بدون نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه‌ ها، می‌ توانند به‌ راحتی در منزل خود، این آزمایش را انجام دهند.

در ادامه مقاله به آزمایش و نمونه‌ گیری در منزل پرداخته و مراحل، مزایا و هزینه آن را بررسی خواهیم کرد. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

آزمایش در منزل چیست؟

انجام نمونه‌ گیری و آزمایش در منزل، روشی بسیار نوین و انقلابی جهت انجام آزمایش خون است و در چند سال اخیر با محبوبیت بسیار زیادی مواجه بوده‌ است. انجام آزمایش و نمونه‌ گیری در منزل به‌ ویژه پس‌ از همه‌گیری ویروس کرونا و همچنین فاصله‌ گذاری اجتماعی و محدودیت رفت‌ و آمد افراد، رواج بسیار بیشتری یافته و انجام آن توسط متخصصین ماهر و با تجربه در این حرفه، روشی بسیار ایمن و راحت می‌ باشد. در واقع می‌ توان گفت که نمونه‌ گیری در منزل، این امکان را برای بیماران فراهم کرده‌ است که بدون نیاز به ترک خانه و ماندن در ترافیک و آلودگی شهری، آزمایش خون خود را در منزل توسط متخصصین انجام دهند و سپس نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه معتبر فرستاده و در آخر نتایج آزمایش را نیز از طریق ارائه دهنده مراقبت‌ های بهداشتی دریافت و به پزشک مورد نظر مراجعه کنند.

انجام آزمایش در منزل به‌ ویژه برای بیمارانی که قادر به حرکت و رفتن به آزمایشگاه نیستند، مزایای بسیار زیادی را در پی داشته و در حال‌ حاضر نیز بسیاری از مراکز آزمایشگاهی، این خدمات را به مراجعین خود ارائه داده و رفاه لازم را برای سلامت آن‌ ها فراهم می‌ کنند.

مزایای نمونه‌ گیری خون در منزل

انجام آزمایش و نمونه‌ گیری در منزل، دارای مزایای بی‌ شماری است که از جمله این مزایا می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

روش ایمن و راحت

انجام آزمایش خون در منزل، روشی بسیار راحت و ایمن برای نمونه‌ گیری است و باید به‌ طور حتم توسط متخصصین و افراد ماهر و با تجربه در این حرفه انجام شود.

ایجاد راحتی برای بیماران

در این روش از نمونه‌ گیری خون، بیماران می‌ توانند بدون ترک منزل، زمان مناسب را برای خون‌ گیری تعیین کرده و بدون نیاز به مرخصی از کار و یا ماندن در ترافیک و آلودگی شهر، آزمایش در منزل را توسط متخصصین انجام دهند.

کاهش خطر قرار گرفتن در معرض بیماری

مراجعه حضوری به بیمارستان‌ ها، کلینیک‌ ها، آزمایشگاه‌ ها و غیره برای انجام آزمایش خون و نمونه‌ گیری، می‌ تواند افراد بیماران را در معرض ویروس‌ ها و بیماری‌ های دیگری نیز قرار دهد. بنابراین انجام آزمایش و نمونه‌ گیری خون در منزل به‌ ویژه برای بیمارانی که دارای سیستم دفاعی پایین و مستعد بیماری هستند، بسیار مناسب بوده و می‌ تواند خطر ابتلا به بیماری را در آن‌ ها به حد قابل‌ توجهی کاهش دهد.

کاهش اضطراب و استرس در سالمندان و کودکان

انجام آزمایش و نمونه‌ گیری در منزل، می‌ تواند آسایش و راحتی لازم را برای افراد سالمند و به‌ ویژه کودکان به وجود آورده و سبب کاهش اضطراب و استرس آن‌ ها شود.

صرفه‌ جویی در زمان

انجام آزمایش خون در منزل برای بیماران، به‌ دلیل عدم مراجعه به مراکز آزمایشگاهی، انتظار در صف نوبت و ماندن در ترافیک، سبب صرفه‌ جویی در وقت خواهد شد.

کاهش خطر آلودگی در نتایج نمونه‌ های آزمایش

تمامی آزمایش‌ ها و نمونه‌ گیری‌ های انجام‌ شده در منزل توسط متخصصین در این حرفه، در یک محیط کاملاً کنترل‌ شده انجام و جمع‌ آوری می شوند و به‌ صورت کاملاً اصولی و استاندارد به آزمایشگاه جهت انجام آزمایش و ارائه نتایج به بیماران منتقل داده می‌ شوند. بنابراین رعایت تمامی استاندارد ها و نکات پزشکی لازم در جمع‌ آوری نمونه‌ ها، خطر آلودگی را به حد قابل‌ توجهی کاهش داده و می‌ تواند دقت در نتایج آزمایش را بهبود بخشد.

پرستار بیمار در منزل

مراحل انجام آزمایش در منزل

برای انجام آزمایش و یا نمونه‌ گیری در منزل شخصی خود، ابتدا باید یک مرکز آزمایشگاهی بسیار معتبر و شناخته‌ شده و مطابق با نوع قرارداد بیمه خود را انتخاب کرده و درخواست خود را برای انجام آزمایش در منزل ثبت نمایید. به این نکته توجه نمایید که انجام آزمایش در منزل، امری بسیار حساس و تخصصی است و به‌ دلیل رابطه مستقیم با سلامت شما، توصیه می‌ شود این کار را توسط متخصصین و افراد حاذق در این حرفه انجام داده و از بروز مشکلات جدی در سلامت خود پیشگیری کرده و نتایج دقیقی را از آزمایشات دریافت نمایید.

در هنگام ثبت درخواست نمونه‌ گیری در منزل، مواردی چون آزمایش‌ های مورد نیاز، آدرس محل سکونت، نوع بیمه، زمان دقیق برای انجام نمونه‌ گیری و غیره را تعیین نمایید. پس‌ از ثبت درخواست، نمونه‌ گیر در زمان تعیین‌ شده توسط شما، در محل حضور یافته و با رعایت تمامی نکات بهداشتی شروع به انجام نمونه‌ گیری کرده و پس‌ از پایان کار، آن‌ ها را برای انجام آزمایش به آزمایشگاه انتقال می‌ دهد. نتایج آزمایش و نمونه‌ گیری‌ های انجام‌ شده در منزل نیز می‌ تواند به‌ صورت آنلاین برای بیماران ارسال شوند.

انواع آزمایش در منزل

از جمله انواع آزمایشات انجام‌ شده در منزل، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

آزمایش خون

آزمایش خون در منزل شامل بررسی قند خون، کبد، تیروئید، چربی، هورمون‌ ها، ویتامین‌ ها، آهن و غیره در بدن می‌ باشد.

آزمایش مدفوع

انجام آزمایش مدفوع در منزل نیز جهت بررسی وجود عفونت در دستگاه گوارشی، انگل، میکروب، مشکلات مقعدی، مشکلات روده ای و غیره در بدن است.

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار در منزل، جهت بررسی انواع مشکلات موجود در کلیه و مثانه همچون عفونت، انسداد و غیره انجام می‌ گیرد.

تست کرونا

تست کووید ۱۹ در منزل برای بیمارانی که دچار بیماری بسیار حاد شده و قادر به مراجعه حضوری به پزشک نیستند نیز قابل انجام است.

زمان مناسب برای انجام نمونه‌ گیری در منزل

همان‌ طور که می‌ دانید، بهترین زمان انجام آزمایش به‌ ویژه برای آزمایش خون، زمان اول صبح و به‌ صورت ناشتا است. بنابراین متخصصین در این حرفه نیز توصیه می‌ کنند که برای انجام آزمایش خون در منزل، بهتر است بیماران زمان مراجعه نمونه گیر به منزل و انجام آزمایش را در اول صبح تعیین کرده و تا بتوانند نتایج دقیق‌ تری را از آزمایشات خود به دست آورند.

هزینه نمونه‌ گیری در منزل

هزینه آزمایش خون و همچنین نمونه‌ گیری در منزل، با توجه به فاکتور هایی چون نوع آزمایش و تعداد آزمایش ها و نمونه‌ گیری‌ های انجام‌شده تعیین‌ شده و کاملاً مطابق با هزینه انجام آزمایش در آزمایشگاه است. تنها هزینه اضافی در این روش از نمونه‌ گیری، پرداخت سرویس خدمات نمونه گیر در منزل است و نوع بیمه نیز از دیگر عوامل تأثیرگذار در هزینه آزمایش خون در منزل می‌ باشد.

در پایان

مؤسسه همپای سلامت زندگی، دارای سال‌ ها تجربه و سابقه پر افتخار در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل است و با در دست داشتن تمامی مجوز های رسمی از سازمان‌ های کشور، انواع خدمات پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل را به شما عزیزان ارائه می‌ دهد. شما می‌ توانید جهت اطلاع از هزینه و دریافت راهنمایی‌ ها و مشاوره‌ های لازم برای استخدام پرستار در منزل، با مؤسسه همپای سلامت تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *