پرستار کودک دوقلو

برخی از والدین زمانی‌ که خبر هیجان‌ انگیز بارداری را دریافت کرده و متوجه می‌ شوند که صاحب فرزندان دوقلو شده‌اند، پس‌ از گذراندن شادی اولیه وارد مرحله ترس و احساسی شبیه به درماندگی می شوند. این‌ که چگونه می‌ توانند نیاز های دو نوزاد را به‌ طور هم‌ زمان برآورده کنند؟ چگونه به آن‌ ها غذا دهند، آن‌ ها را حمام برده و بخوابانند؟ داشتن فرزندان دوقلو و یا چندقلو، ممکن است سختی‌ های زیادی را نسبت‌ به داشتن یک فرزند داشته باشد، اما والدینی که صاحب فرزندان دوقلو هستند، به شما خواهند گفت که داشتن دو فرزند به‌ طور هم‌ زمان می‌ تواند شادی‌ های بسیار زیادی را به ارمغان آورد. زیرا تمامی لحظات خاص با داشتن فرزندان دوقلو و چندقلو دو برابر شده و شما می‌ توانید تمامی تجارب یک فرزند را در دو فرزند پشت‌ سر بگذرانید. نگهداری و رسیدگی از فرزندان دوقلو، در چند ماه اول زندگی آن‌ ها می‌ تواند بسیار سخت باشد. وجود کم‌ خوابی و بی‌ خوابی، ساعات غیر معمول غذا خوردن، کلافگی، بی‌ حوصلگی و غیره می‌ تواند برای والدین به ویژه مادران در نگهداری از فرزندان و دوقلو در ماه‌ های اولیه اتفاق بیفتد. به‌ همین دلیل است که این والدین از همان ابتدا از خانواده خود درخواست کمک برای نگهداری از فرزندان خود را می‌ کنند. همچنین آن‌ ها می‌ توانند جهت نگهداری و مراقبت از فرزندان خود، از پرستار کودک دوقلو درخواست کمک نموده و از نگرانی‌ های خود کاسته و وقت آزادتری را برای فعالیت‌ های شخصی خود داشته باشند.

پرستار کودکان دوقلو و چندقلو

پرستار کودکان دوقلو و چندقلو، به افرادی گفته می‌ شود که برای مراقبت و نگهداری از فرزندان شما آموزش‌ ها و دوره‌ های لازم را پشت‌ سر گذاشته‌ اند و با تجارب بالا و مدارک تخصصی، می‌ توانند به‌ صورت موقت و یا تمام‌ وقت از فرزندان دوقلو و یا چندقلو شما مراقبت و نگهداری نمایند. این افراد بسته به سن کودکان و نوزادان، طیف وسیعی از خدمات را برای مراقبت به والدین ارائه می‌ دهند و به آن‌ ها کمک می‌ کنند تا روتین خواب فرزندان را با یکدیگر هماهنگ کرده و از صبر و حوصله بسیار بالایی نیز برخوردار هستند. پرستاران کودکان دوقلو و یا چندقلو، نکات و روش‌ های بسیار مناسبی را جهت مقابله با انواع مسائل کودکان به والدین ارائه می‌ کنند و کمک‌ های قابل‌ توجهی را برای تنظیم خواب دوقلو هایی که دارای اتاق مشترک هستند نیز انجام می دهند.

والدین فرزندان دوقلو و چندقلو، می‌ توانند با داشتن یک پرستار کودک مناسب، برنامه‌ ریزی‌ های مناسبی را برای رفع نیاز های روزمره کودکان خود ایجاد نموده و علاوه‌ بر رسیدگی به فعالیت‌ های شخصی خود، از امنیت و سلامت فرزندان خود نیز خاطر جمع باشند.

مراقبت و نگهداری از نوزادان دوقلو

زندگی با دوقلو ها یا چند قلو های تازه‌ متولد شده می‌ تواند چالش بسیار بزرگی باشد، اما در مقابل شادی‌ های آن نیز دو برابر می‌ شود. با برنامه‌ ریزی و سازمان‌ دهی مناسب و همچنین کمک از پرستاران مراقبت از کودکان، می‌ توانید به‌ طور قابل‌ توجهی از کم‌ خوابی ها، استرس و پریشانی‌ های خود کاسته و از این بازده زمانی استرس زا به‌ راحتی عبور کنید. نوزادانی که تازه متولد می‌ شوند، به ۱۶ تا ۱۷ ساعت خواب در یک شبانه‌ روز احتیاج دارند و نوزادان دوقلو و چندقلو نیز عمدتاً به طور هم‌ زمان با یکدیگر غذا خورده و با یکدیگر می‌ خوابند. شما می‌ توانید با کمک پرستار کودکان دوقلو، برنامه غذایی و خواب فرزندان خود را یکسان کرده و زمانی‌ که یکی از نوزادان برای غذا خوردن از خواب بیدار شد، دیگری را نیز پس‌ از خواب کافی بیدار کنید.

از جمله بزرگ‌ ترین چالش‌ های مراقبت و نگهداری از فرزندان دوقلو و به ویژه نوزادان چندقلو، بدون کمک از اطرافیان و پرستاران، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • عدم وجود وقت کافی برای رسیدگی به تمامی نیاز های دوقلو ها و همچنین فعالیت‌ های روزمره خود
  • وجود کم‌ خوابی و بی‌ خوابی‌ های شبانه برای هر دچ والدین و اختلال در سلامت روحی و جسمانی آن‌ ها به‌ مرور زمان
  • وجود استرس، کلافگی، اضطراب و پریشانی در هر دو والد در نگهداری از دوقلو و یا چند قلو های آن‌ ها و احساس کمبود وقت
  • به‌ هم‌ ریختگی زمان صرف وعده‌ های غذایی و خوردن غذا در وعده‌ های غیر معمول
  • عدم رسیدگی مناسب به کودکان و ایجاد مشکل در سلامت، رشد و نیاز های آن ها

نگهداری و مراقبت از کودک

نکات مهم در نگهداری از نوزادان دوقلو و چندقلو

مراقبت و نگهداری از نوزادان دوقلو و یا کودکان چند قلو به‌ مراتب بسیار سخت‌ تر از داشتن یک فرزند است و بدون دریافت کمک از خانواده و یا پرستار کودک دوقلو، می‌ تواند بسیار چالش‌ برانگیز تر نیز باشد. از جمله نکات مهم در نگهداری از نوزادان و کودکان دوقلو یا چندقلو نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

کمک از والدین

از والدین، خواهر و برادر، دوستان نزدیک و غیره برای مراقبت از فرزندان دوقلوی خود کمک بخواهید. دوستان و یا خانواده شما از دعوت شدن برای حضور در کنار نوزادان تان بسیار لذت خواهند برد و با کمک گرفتن از آن‌ ها نیز می‌ توانید علاوه‌ بر رسیدگی به کار های خود، زمان کافی را نیز برای استراحت داشته باشید.

برنامه ریزی

وجود یک برنامه‌ ریزی منظم و یک روال ساختار یافته، می‌ تواند به تمامی اعضای خانواده به‌ ویژه کودکان دوقلو کمک کند تا با روتین فعالیت‌ های خود در طول شبانه روز آشنا شده و آن‌ ها را طبق برنامه انجام دهند. این برنامه نیز می‌ تواند شامل خواب، وعده‌ های غذایی، حمام، بازی، رفع نیاز های شخصی، واکسن و درمان‌ های پزشکی، بیرون رفتن و غیره در نوزادان و کودکان دوقلو باشد.

استخدام پرستار کودک

یکی از نکات بسیار مهم در نگهداری از نوزادان و کودکان دوقلو، استخدام پرستاران کودک است. این پرستاران تمامی آموزش‌ های لازم را در نگهداری از چند نوزاد و کودک به طور هم‌ زمان پشت‌ سر گذرانده و همانند یک مادر دلسوز، صبور، مهربان و مسئولیت پذیر هستند. آن‌ ها می‌ توانند به‌ راحتی در رفع نیاز های کودکان به‌ طور هم‌ زمان، برنامه‌ ریزی‌ های مناسبی را انجام داده و علاوه‌ بر ایجاد حس امنیت در والدین، از دوقلو ها همانند فرزندان خود مراقبت و نگهداری نمایند‌.

نوزادان دوقلو را از یکدیگر جدا نکنید

هنگامی‌ که دوقلو های شما در طول شب در حال خواب هستند، ممکن است وسوسه‌ انگیز باشد که آن‌ ها را در اتاق‌ های جداگانه قرار دهید تا یکدیگر را بیدار نکنند. اما این فقط به آن‌ ها یاد می‌ دهد که برای خواب ماندن به سکوت کامل احتیاج دارند و بنابراین جدا کردن آن‌ ها از یکدیگر در طول خواب، می‌ تواند نگهداری از آن‌ ها را برای والدین و پرستاران چالش‌ برانگیز تر نماید.

برقراری ارتباط با والدین دوقلو

برقراری ارتباط با والدینی که دارای فرزندان و نوزادان دوقلو یا چندقلو هستند و بهره‌ مندی از تجارب آن‌ ها، می‌ تواند در چگونگی نگهداری از فرزندانتان بسیار تأثیر گذار باشد.

خرید دو برابر لوازم ضروری

وجود فرزندان دوقلو برای والدین، خرید لوازم ضروری همچون شیر خشک، پوشاک، لباس، لوازم شخصی و غیره را دو برابر کرده و بنابراین باید برای نوزادان دوقلو از هر چیز ۲ عدد و برای نوزادان چندقلو از هر وسیله چند عدد را خریداری کنید.

به‌ تنهایی از دوقلو های خود مراقبت نکنید

مراقبت و نگهداری از نوزادان دوقلو و چندقلو، کار بسیار دشواری است. زیرا دو دهان برای تغذیه و شیر خوردن، ۲ پوشک برای تعویض و ۲ فریاد متفاوت برای تسکین درد وجود خواهد داشت. بنابراین از کمک گرفتن از والدین، دوستان و یا پرستار کودک دوقلو نترسیده و از آن‌ ها درخواست کمک نمایید.

در پایان

مؤسسه همپای سلامت زندگی، در زمینه ارائه خدمات نگهداری و مراقبت از کودک، مشغول به سال‌ ها به فعالیت بوده و دارای تمامی مجوز های رسمی در این حرفه می‌ باشد. این مجموعه با بهره‌ مندی از تیم پرستاری بسیار مجرب و متخصص خود، انواع خدمات مراقبت و نگهداری از کودکان خردسال، نوزادان، کودکان بیمار، کودکان و نوزادان دوقلو و چندقلو و غیره را به شما عزیزان ارائه می‌ دهد و تمامی پرستاران این مجموعه نیز از تجارب و سوابق بسیار بالایی در حرفه خود برخوردار هستند و قابل‌ اعتماد این مؤسسه می‌ باشند. شما عزیزان می‌ توانید جهت استخدام پرستار کودک دوقلو و چندقلو برای مراقبت و نگهداری از فرزندان خود و سایر خدمات پرستاری در منزل، با مؤسسه همپای سلامت تماس حاصل نموده و راهنمایی‌ ها و مشاوره‌ های لازم را از کارشناسان این مجموعه دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *