نکات انتخاب پرستار کودک

در حال‌ حاضر یکی از دغدغه‌ ها و مشکلات خانواده و والدین شاغل، چگونگی نگهداری از فرزندان کوچک خود و مراقبت از آن‌ ها می‌ باشد. نحوه نگهداری و مراقبت از فرزندان به‌ ویژه در سنین خردسالی، از اهمیت بسیار بسزایی برخوردار است و در رشد فکری و جسمانی آن‌ ها نیز بسیار تأثیرگذار می‌ باشد. زیرا کودکان در سنین بسیار پایین، نیاز به تربیت و پرورش فکری مناسب خواهند داشت و از این‌ رو هرگونه کم توجهی در مراقبت از آن‌ ها، می‌ تواند سبب وارد آوردن آسیب به آینده‌ آن‌ ها شود. امروزه نیز برای کاهش نگرانی‌ های والدین شاغل جهت مراقبت و نگهداری از فرزندان خود، مجموعه‌ ها و شرکت‌ های بسیار زیادی پدید آمده‌اند که وظیفه اصلی آن‌ ها، ارائه خدمات رسانی در زمینه پرستاری از کودکان می‌ باشد. در این مقاله نیز قصد داریم تا با پرستار کودک، خدمات آن و مهم ترین نکات انتخاب پرستار کودک آشنا شده و هر کدام از آن‌ ها را مورد بررسی قرار دهیم. با ما در ادامه مطالب همراه باشید.

پرستار کودک چه کسی است؟

پرستار کودک به فرد یا شخصی گفته می‌ شود که جهت نگهداری و مراقبت از کودکان، تمامی آموزش‌ ها و دوره‌ های لازم را پشت‌ سر گذاشته و در این حرفه نیز دارای مهارت، تخصص و تجارب کافی می‌ باشد. در واقع پرستار کودک کسی است که با تمامی رفتار ها، حالات، واکنش‌ ها و همچنین نیاز های کودکان در سنین گوناگون آشنایی کامل داشته و دارای تسلط کافی بر چگونگی برخورد با کودکان و رفع نیاز های آن‌ ها می‌ باشد. این افراد جهت مراقبت و نگهداری از کودکان، به‌ صورت موقت و تمام‌ وقت استخدام می‌ شوند و در زمان عدم حضور والدین نیز تمامی اختیارات و مسئولیت‌ های کودک را به‌ طور تمام‌ و کمال بر عهده گرفته و به‌ همین دلیل نیز مورد اعتماد والدین می‌ باشند.

جهت استخدام پرستار کودک برای مراقبت از فرزندان خود، بهتر است از خدمات پرستاری شرکت‌ ها و مجموعه‌ های بسیار معتبر در این حرفه استفاده نموده و فرزندان خود را به افراد مطمئن و قابل‌ اعتماد بسپارید.

پرستار کودک چه خدماتی ارائه می‌ دهد؟

پرستاران کودک در مراقبت و نگهداری از فرزندان شما، دارای وظایف متعددی هستند و با توجه به مدت زمان نگهداری از کودکان، خدمات بسیار گوناگونی را ارائه می‌ دهند. از جمله وظایف و خدمات کلی پرستار کودک نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تهیه غذای مقوی و کمک به غذا دادن کودک
 • شستشو، تعویض لباس و تعویض پوشک
 • ایجاد سرگرمی برای کودکان
 • جلوگیری از رفتار ها و هیجانات خطرناک کودک
 • مراقبت و نظارت کامل بر کودکان در صورت عدم حضور والدین
 • خواندن کتاب، شعر و بازی با کودکان
 • همراهی فرزندان تا مدرسه، کلاس‌ های آموزشی و غیره
 • استحمام و شستن لباس‌ های کودک
 • رفع نیاز های شخصی کودکان همچون کوتاه کردن ناخن، شانه کردن مو و غیره
 • مرتب کردن اتاق کودک و شستشوی ظروف
 • کمک به انجام تکالیف کودکان
 • مراقبت از کودکان بیمار و کمک به مصرف داروها
 • ایجاد امنیت و آرامش برای کودکان
 • دادن شیرخشک به نوزادان و مراقبت کامل از آن‌ ها در عدم حضور والدین
 • انجام تمامی وظایف تعیین‌ذشده توسط والدین با توجه به رفتار ها و عادات کودکان

پرستار کودک در منزل

نکات مهم در انتخاب پرستار کودک

از جمله نکات بسیار مهم در انتخاب پرستار کودک جهت مراقبت و نگهداری از فرزندان خود، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

بررسی صلاحیت پرستار کودک

یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب پرستار کودک برای مراقبت از فرزندان خود، توجه به صلاحیت این افراد در نگهداری از کودکان می‌ باشد. افرادی که در زمینه پرستاری از کودکان مشغول به فعالیت هستند، باید دارای تمامی مدارک و مشخصات قانونی و رسمی در این حرفه بوده و تمامی دوره‌ ها و آموزش‌ های لازم را در مراکز و مجموعه‌ های کاملاً معتبر در چگونگی نگهداری و مراقبت از کودکان گذرانده باشند. همان‌ طور که می‌ دانید سپردن فرزند یا فرزندان خود به یک فرد غریبه در مدت زمان مشخص، امری بسیار نگران‌ کننده و چالش‌ برانگیز است و در صورت عدم وجود اطمینان و اعتماد به فرد پرستار، علاوه‌ بر ایجاد استرس و اضطراب در والدین، می‌ تواند در چگونگی مراقبت از فرزندان نیز مشکلات بسیار زیادی را به وجود آورد. بنابراین به‌ طور حتم در هنگام انتخاب پرستار کودک، به شرکت‌ ها و مجموعه‌ های بسیار معتبر در این حرفه مراجعه کرده و با توجه به سوابق و گواهی‌ نامه های معتبر این شرکت‌ ها، فرد مناسب را برای نگهداری از فرزندان خود انتخاب نمایید.

از جمله سؤالات متداول والدین در بررسی صلاحیت پرستاران کودک نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آیا تا به‌ حال تجربه مراقبت از کودکان را داشته‌اید؟
 • بیشترین تجربه شما در نگهداری از کودکان دختر بوده‌ است یا پسر؟
 • آیا دارای مدارک و مشخصات معتبر در این حرفه هستید؟
 • آیا می‌ توانید به‌ طور هم‌ زمان از ۲ یا ۳ کودک مراقبت کنید؟
 • تجربه شما از نگهداری از فرزندان به‌ صورت موقت بوده‌ است یا تمام‌ وقت؟
 • چه مدت زمان در این حرفه دارای تجربه هستید؟
 • و غیره

توجه به سن و سلامت پرستار کودک

در حال‌ حاضر افرادی که برای پرستار کودک انتخاب می‌ شوند، علاوه‌ بر تخصص و مدارک کافی در این حرفه، دارای سن مشخص و سلامت جسمانی و روانی مناسبی هستند. زیرا افرادی که در سنین بسیار پایین هستند، تجارب کافی در چگونگی مراقبت از کودکان را نداشته و به‌ همین جهت نیز صلاحیت نگهداری از کودکان را نخواهند داشت. همچنین بالعکس، افرادی که دارای سنین بسیار بالاتر هستند، از لحاظ جسمانی توانایی کنترل و رسیدگی به نیاز های کودکان را نداشته و در زمینه ایجاد سرگرمی و کنترل رفتار های کودکان و واکنش‌ های مناسب به آن‌ ها نیز دارای اعصاب و آرامش کافی نمی‌باشند.

لازم به ذکر است که مجموعه‌ ها و شرکت‌ های بسیار معتبری که در زمینه ارائه خدمات پرستاری مشغول به فعالیت هستند، افرادی را در این حرفه استخدام می‌ کنند که از لحاظ جسمانی و روانی در سلامت کامل به سر برده و دارای سنین مناسبی جهت مراقبت از کودکان می‌ باشند.

توافق در انجام وظایف

قبل‌ از انتخاب پرستار کودک برای مراقبت از فرزندان خود، به‌ طور حتم در انجام وظایف و انتظارات خود از پرستار با او به توافق برسید. زیرا هر کدام از والدین در مراقبت و نگهداری از فرزندان خود، انتظارات و وظایف متفاوتی را از پرستاران خواسته و بنابراین بهتر است قبل‌ از استخدام، به طور کامل با او صحبت کرده و پس‌ از تأیید از انجام وظایف، با او قرارداد ببندید.

هزینه استخدام

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در انتخاب پرستار کودک، توجه والدین به هزینه‌ استخدام پرستاران کودک می‌ باشد. هزینه استخدام پرستار کودک بر اساس عوامل و فاکتور های گوناگونی بسیار متفاوت است و  از جمله مهم‌ ترین این عوامل می‌ توان به مدت زمان نگهداری از فرزندان به‌ طور موقت و یا تمام‌ وقت، تعداد فرزندان، نوع وظایف و خدمات، هزینه رفت‌ و آمد، تجارب فرد و غیره اشاره نمود.

اینجا بخوانید: پرستار کودک می خوام

در پایان

مؤسسه همپای سلامت زندگی با شماره ثبتی ۶۱۴۹۵۶، در زمینه ارائه خدمات پرستاری دارای بیش‌ از ۷ سال تجربه و سابقه بوده و همچنین دارای تمامی مجوز های رسمی در این حرفه است. از جمله خدمات پرستاری این مجموعه نیز می‌ توان به پرستار سالمند در منزل، پرستار کودک در منزل و پرستار بیمار در منزل اشاره نمود. والدین عزیز می‌ توانند جهت مراقبت و نگهداری از فرزندان خود، با مجموعه همپای سلامت زندگی تماس حاصل نموده و جهت استخدام پرستار کودک، راهنمایی‌ ها و مشاوره‌ های لازم را از کارشناسان با تجربه این مجموعه دریافت نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *