فیزیوتراپی سالمندان

افراد با افزایش سن و گذر از سنین میانسالی، با چالش‌ های متفاوتی همچون کاهش تحرک، مشکلات تعادلی و همچنین شرایط مرتبط با سنین پیری مانند آرتریت و یا پوکی استخوان مواجه می‌ شوند. در حال‌ حاضر نیز تکنیک‌ های متعددی برای مدیریت و کاهش درد برای سالمندان در دسترس هستند که مهم‌ ترین آن‌ ها فیزیوتراپی سالمندان در منزل است. فیزیوتراپی برای سالمندان، نقش بسیار حیاتی را در کمک به افراد مسن جهت حفظ استقلال، بهبود کیفیت زندگی و افزایش سلامت جسمانی آن‌ ها ایفا می‌ کند و سالمندان با تمرین‌ های مناسب و تکنیک های مدیریت درد تخصصی، می‌ توانند بسیاری از درد های خود را کاهش و یا کنترل کنند.

در ادامه مقاله به فیزیوتراپی سالمندان در منزل بیشتر پرداخته و شما نیز می‌ توانید برای بهره‌مندی از خدمات تخصصی فیزیوتراپی سالمندان در منزل، با مؤسسه همپای سلامت زندگی تماس گرفته و با مشاورین ما در ارتباط باشید.

فیزیوتراپی سالمندان چیست؟

فیزیوتراپی سالمندان در منزل به تکنیک ها و روش های پزشکی گفته می‌ شود که در آن با استفاده از تجهیزات و ابزارآلات خاص، درد در نواحی مختلفی از بدن سالمندان را کاهش و یا کنترل کرده و سبب توان بخشیدن به اندام‌ های حرکتی آن‌ ها می‌ شود. همان‌ طور که می‌ دانید با افزایش سن، بدن و اندام‌ های حرکتی ما نسبت‌ به دوره‌ی جوانی بسیار کند تر شده و دیگر نمی‌توانیم مانند سال‌ های ابتدایی زندگی‌ مان به‌ سرعت حرکت کنیم. راه رفتن از پله‌ ها، پیاده‌روی در مسافت‌ های طولانی، بلند شدن از رختخواب، حرکت‌ های ناگهانی و غیره برای افراد مسن بسیار سخت‌ تر از افراد جوان‌ تر است و دلیل اصلی آن نیز کاهش عملکرد اندام‌ های حرکتی به‌ دلیل وجود بیماری‌ هایی چون آرتریت، پوکی استخوان و غیره است. انجام فیزیوتراپی به کاهش و یا کنترل درد در اندام‌ های حرکتی سالمندان بسیار مؤثر است و می‌ تواند علاوه‌ بر توان بخشیدن به عضلات، بسیاری از آسیب‌ های بدنی را نیز درمان و یا کنترل نماید. برای فیزیوتراپی سالمندان در منزل علاوه‌ بر استفاده از تجهیزات پزشکی، برخی برنامه‌ ها و تمرین‌ های حرکتی و نرمشی نیز به سالمندان ارائه می‌ شود که با انجام درست و اصولی آن‌ ها و با نظارت کامل درمانگر، می‌ توانند تغییرات چشمگیری را در سلامت جسمانی خود به وجود آورند.

در تعریف دیگر فیزیوتراپی سالمندان در منزل نیز می‌ توان گفت که این روش برای پرداختن به نیاز ها و چالش‌ های منحصر به‌ فرد افراد مسن انجام می‌ شود و شامل عملکرد های جامعی شامل مراقبت، تمرینات ورزشی و درمانی، تکنیک‌ های دستی، آموزشی و غیره جهت ارتقاء عملکرد بدنی و تحرک در سالمندان است.

اهمیت فیزیوتراپی برای سالمندان

با افزایش سن، افراد دچار بیماری‌ های متعددی در جسم و اندام‌ های حرکتی خود می شوند و دیگر نسبت‌ به گذشته قادر به انجام فعالیت‌ های روزمره خود نمی‌باشند. یکی از این آسیب‌ ها، بیماری شایع آرتریت در سالمندان است. آرتریت علاوه‌ بر سالمندان، در افراد جوان‌ تر نیز به وجود آمده و عملکرد اصلی این بیماری نیز تحت تأثیر قرار دادن اندام‌ های حرکتی در بدن است. آرتریت دارای انواع بسیار مختلفی است و سالمندان مبتلا به این بیماری، می‌ توانند با استفاده از فیزیوتراپی، بسیاری از درد های حاصل از آن را تسکین داده و سبب کنترل و یا کاهش آن شوند.

از دیگر آسیب‌ های موجود در دوران پیری که برای کنترل آن به‌ طور حتم نیاز به فیزیوتراپی خواهد بود، می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 • بیماری پارکینسون
 • آسیب‌ های عصبی و سکته مغزی
 • بیماری آرتریت و مشکلات عضلانی
 • درد های بعد از عمل های جراحی
 • بیماری‌ های مرتبط با قلب و ریه
 • لرزش در اندام‌ های حرکتی
 • بیماری هانتینگتون
 • پوکی استخوان و عدم تعادل در بدن
 • مشکل در مفاصل
 • و غیره

مراقبت از سالمندان در منزل

مزایای فیزیوتراپی سالمندان در منزل

از جمله مهم‌ ترین مزایای فیزیوتراپی سالمندان در منزل جهت کاهش و کنترل درد، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

بهبود تحرک

یکی از مهم‌ ترین مزایای فیزیوتراپی سالمندان، بهبود تحرک و کمک به اندام‌ های حرکتی است. فیزیوتراپی می‌ تواند به افزایش دامنه حرکتی افراد مسن بسیار کمک کرده و نقش مؤثری را در انعطاف‌پذیری بدن ایفا کند.

تسکین درد

فیزیوتراپی نقش بسیار مهمی را در کاهش و همچنین کنترل درد در بدن سالمندان ایفا می‌ کند و روشی بدون نیاز به دارو و یا جراحی می‌ باشد.

کاهش نیاز به دارو

فیزیوتراپی سالمندان در منزل، به بهبود سلامت مفاصل و همچنین توانبخشی اندام‌ های حرکتی بسیار کمک کرده و بنابراین انجام تمرینات صحیح آن، می‌ تواند سبب کاهش نیاز به مسکن و سایر دارو ها شود.

دیگر مزایای فیزیوتراپی سالمندان در منزل شامل شرح زیر است:

 • کمک به تنفس بهتر و همچنین عملکرد صحیح ریه
 • تنظیم فشارخون طبیعی در افراد
 • کمک به حفظ تعادل در سالمندان
 • تقویت عضلات و جلوگیری از خشکی مفاصل
 • کمک به متابولیسم بدن و عملکرد صحیح گوارش
 • کاهش پوکی استخوان و افزایش سلامت جسمانی
 • افزایش انعطاف‌پذیری و انجام فعالیت‌ های روزانه توسط سالمندان
 • هزینه مناسب و مقرون‌ به‌ صرفه نسبت‌ به سایر درمان‌ های پزشکی

انواع فیزیوتراپی سالمندان در منزل

فیزیوتراپی سالمندان در منزل، با روش‌ های گوناگونی برای کاهش و یا کنترل درد در سالمندان انجام می‌ شود و هر کدام از روش‌ ها نیز اختلالات متفاوتی را در بدن سالمندان کاهش می‌ دهند. به‌ عنوان مثال فیزیوتراپی مرتبط با آسیب‌ های مغزی و مشکلات عصبی، برای بیمارانی که دچار فلج مغزی، آسیب‌ های ستون فقرات و یا بیماری‌ های پس‌ از سکته مغزی و همچنین پارکینسون هستند ارائه می‌ شود و شامل انواع فعالیت‌ های ورزشی فردی، استفاده از تجهیزات پزشکی فیزیوتراپی و سایر روش‌ های درمانی است.

از دیگر روش‌ های فیزیوتراپی سالمندان در منزل جهت کاهش و کنترل درد نیز می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 • روش لیزر درمانی و ارسال سیگنال به نقاط مختلفی از بدن جهت کاهش و کنترل درد
 • روش آب درمانی و استفاده از آب سرد و یا گرم برای انبساط و منقبض کردن عضلات جهت کاهش درد
 • روش انجام فعالیت‌ های ورزشی و تمرینات کششی جهت توان بخشیدن به عضلات و تاندون‌ ها
 • روش استفاده از ابزار های تحریک الکتریکی برای کمک به عملکرد مفاصل، عضلات و انعطاف‌پذیری آن‌ ها
 • روش ماساژ درمانی برای کمک به بهبود عملکرد گردش خون در بدن سالمندان
 • روش اولتراسوند یا درمان صوتی برای کنترل اسپاسم در ورزشکاران

اینجا بخوانید: یوگا در سالمندان، مزایا و اثرات آن

در پایان

مؤسسه همپای سلامت زندگی با همکاری تیم پرستاری بسیار مجرب و متخصص خود، خدمات مراقبت از سالمندان در منزل را به طور کاملاً حرفه‌ ای ارائه می‌ دهد و دارای بیش‌ از ۷ سال تجربه خدمات پرستاری و مراقبتی است. کارشناسان ما در این مؤسسه، به‌ صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخ‌ گویی به شما عزیزان هستند و شما می‌ توانید برای فیزیوتراپی تخصصی سالمندان در منزل، با ما تماس گرفته و اطلاعات لازم را از کارشناسان دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *