یوگا در سالمندان

ورزش یوگا، یک نوع تمرین ذهن و بدن و همچنین یک فعالیت بدنی بالقوه و امیدوارکننده است که می‌ تواند اثرات بسیار مثبتی را بر سلامت انسان‌ ها به‌ ویژه در دوره پیری بگذارد. براساس گزارش‌ های انجام‌ شده و جمع‌آوری آن‌ ها، شواهد نشان می‌ دهند که افرادی که دارای تعدادی از فعالیت های بدنی طولانی‌ مدت هستند، دارای عملکرد جسمی و فکری بسیار مناسب‌ تری بوده و کیفیت زندگی و امید به زندگی آن‌ ها را نیز بسیار بیشتر است. با توجه به افزایش روزافزون جمعیت پیری در سرتاسر جهان نیز، راه‌ ها و روش‌ های متفاوتی برای بهبود شرایط جسمی و روانی سالمندان در نظر گرفته شده‌ است که یکی از آن‌ ها انجام ورزش و تمرین‌ های یوگا است.

در ادامه با ورزش یوگا آشنا شده و اثرات و مزایای آن را بر روی سالمندان مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ورزش یوگا چیست؟

ورزش یوگا، یک تمرین فیزیکی، معنوی و ذهنی است که در هند باستان حدود ۵ هزار سال پیش سرچشمه گرفته‌ است. در قرن بیستم نیز این ورزش در غرب بسیار رایج شده و افراد در قالب کلاس‌ های گروهی، تمرینات و ورزش‌ های یوگا را انجام می‌ دادند. کلمه یوگا به‌ معنای یکپارچه کردن است و هدف از انجام این ورزش نیز ایجاد اتحاد بین بدن، ذهن و روح و همچنین خود فرد و آگاهی جوامع جهانی است. این ورزش هزاران سال است که توسط افراد در سرتاسر جهان تمرین می‌ شود و در حال‌ حاضر نیز دارای سبک‌ های بسیار مختلفی بوده اما در نهایت دارای مکتب و سنت مخصوص یوگا و همچنین تمرین‌ های خاص خود می‌ باشد. یوگای مدرن نیز با تمرینات فیزیکی مرتبط است و انجام حرکات و تمرین‌ های آن سبب افزایش استقامت، قدرت، بهبود انعطاف‌پذیری، ایجاد هماهنگی و همچنین تعادل در جسم و آرامش بدن می شود.

انجام یوگا برای سالمندان نیز می‌ تواند به افزایش روحیه و بهبود سلامت جسمانی آن‌ ها کمک بسیار شایانی بخشیده و آرامش لازم را نیز برای آن‌ ها فراهم آورد.

اثرات یوگا در سالمندان

انجام ورزش یوگا برای افراد مسن و سالمندانی که مبتلا به چندین بیماری طولانی‌ مدت هستند، فایده بسیار زیادی را به‌ دنبال داشته و می‌ تواند کیفیت زندگی و بهبود عملکرد فیزیکی آن‌ ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد. از جمله مهم‌ ترین اثرات انجام ورزش یوگا در سالمندان نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاهش اضطراب و افسردگی

همان‌ طور که گفته شد تمرینات یوگا به‌ طور معمول به‌ صورت گروهی و دسته‌ جمعی انجام می‌ شود و مربی نیز با نظارت کامل بر شاگردان خود، از انجام هرگونه حرکات غیر اصولی جلوگیری می‌ کند. بنابراین قرار داشتن در یک جمع هم‌ سن‌ و سال برای سالمندان، می‌ تواند سلامت روانی و روحی آن‌ ها را بهبود بخشیده و انجام نرمش های مناسب و مدیتیشن، اضطراب و افسردگی را نیز در آن‌ ها کاهش دهد.

کاهش التهاب و درد های مزمن

اگر در رابطه با یوگا اطلاعاتی داشته باشید، می‌ دانید که بسیاری از تمرینات یوگا به‌ صورت کششی هستند و این حرکات با گرم کردن بدن، سبب شل شدن عضلات و باز شدن گرفتگی ها در بدن خواهند شد. بنابراین سالمندان می‌ توانند با انجام مداوم تمرینات یوگا در منزل و یا سالن‌ های ورزشی، درد های مزمن و التهابات خود را به شکل قابل‌ توجهی کاهش دهند.

بهبود سلامت جسمانی

انجام ورزش و فعالیت‌ های بدنی برای سالمندان در طول روز، می‌ تواند در کاهش علایم بیماری‌ ها و بهبود سلامت جسمانی و روانی آن‌ ها بسیار مؤثر باشد. این تمرینات در حفظ سلامت جسمانی سالمندان به‌ ویژه عملکرد صحیح قلب بسیار کمک کرده و به‌ دلیل کاهش اضطراب و استرس، می‌ تواند از بسیاری از بیماری‌ ها همچون مشکلات قلبی جلوگیری نماید.

بهبود خواب

افراد مسن به‌ دلیل افزایش سن و وجود برخی از بیماری‌ ها، نسبت‌ به افراد جوان‌ تر دارای اختلالات زیادی در خواب هستند و به‌ طور معمول نیز از کیفیت پایینی در خواب شبانه‌ خود برخوردار می‌ باشند. انجام تمرینات یوگا برای سالمندان، می‌ تواند تا حد چشمگیری به بهبود کیفیت خواب آن‌ ها کمک کرده و نظم مناسبی را در کیفیت زندگی و انجام فعالیت‌ های روزانه به وجود آورد.

بهبود تنفس

بسیاری از ورزش‌ ها و تمرینات یوگا، بر پایه حفظ تمرکز در نحوه تنفس هستند و افراد سالمند با انجام اصولی آن و تحت نظر مربی یوگا، می‌ توانند بسیاری از مشکلات تنفسی و ریوی خود را بهبود بخشیده و دارای عملکرد بهتری در تنفس خود باشند.

تقویت استخوان‌ های بدن

یکی دیگر از مهم‌ ترین تأثیرات یوگا بر جسم افراد مسن و سالمند، تقویت استخوان‌ ها و بهبود عملکرد آن‌ ها است. تمرینات و حرکات یوگا، هیچ‌ گونه آسیبی به عضلات و استخوان‌ های افراد وارد نکرده و افراد مسن با توجه به وزن و مشکلات جسمانی خود، می‌ توانند انواع حرکات را با توجه به نظارت مربی خود انجام دهند.

پرستاری از سالمند در منزل

حفظ تعادل بدن

افراد مسن و سالمند، به‌ دلیل افزایش سن دچار ناتوانی در اندام‌ های حرکتی به‌ ویژه پا های خود می شوند و بنابراین دارای تعادل مناسبی در حرکت نمی‌باشند. ورزش‌ ها و نرمش‌ های یوگا، به حفظ تعادل افراد سالمند بسیار کمک کرده و با انجام حرکات و تمرینات اصولی آن، می‌ توانند سبب بهبود تعادل خود شوند.

مزایای یوگا در سالمندان

از جمله مهم‌ ترین فواید یوگا برای سالمندان، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

بهبود عملکرد ذهن

تمرینات و حرکات یوگا به افراد مسن این اجازه را می‌ دهند که بر سرعت تنفس و مدیتیشن خود کنترل پیدا کرده و عملکرد ذهن خود را نیز بهبود بخشند. استراحت دادن به ذهن در حین انجام تمرینات یوگا، می‌ تواند استرس و اضطراب را در زندگی روزمره سالمندان بسیار کاهش داده و سبب افزایش تمرکز و نظم در زندگی روزمره شود.

بهبود خلق‌ و خو

به‌ دنبال کاهش اضطراب و استرس افراد سالمند در طی تمرینات مداوم یوگا، خلق‌ و خو و حافظه آن‌ ها نیز بسیار بهبود یافته و براساس تحقیقات انجام‌ شده نیز سالمندانی که دارای ورزش‌ های منظم یوگا در طول فعالیت‌ های روزمره خود هستند، نسبت‌ به دیگران از آرامش و حافظه بالاتری برخوردار می‌ باشند.

تقویت مفاصل

همان‌ طور که می‌ دانید با افزایش سن، استخوان‌ های ما تراکم خود را از دست داده و مفاصل ها بسیار سفت‌ تر می‌ شوند. پوکی استخوان نیز از جمله بیماری‌ های مزمن و شایع در افراد مسن است که با انجام تمرینات ملایم یوگا، می‌ توانند در جلوگیری و یا کاهش تراکم استخوان و تسکین درد مفاصل بسیار مؤثر باشند.

بهبود قدرت و توان بدنی

انجام حرکات آهسته و استاندارد یوگا و حالت‌ های نگه‌دداشتن آن به افراد مسن کمک می‌ کند تا تعادل بهتری داشته و با افزایش سن نیز قدرت بدنی خود را بهبود ببخشند.

کاهش تنش‌ های فکری و ذهنی

شرکت در کلاس‌ های یوگا، یک تسکین‌ دهنده عالی در کاهش استرس و تنش افراد مسن است و می‌ تواند همانند یک دارو برای افراد مسن عمل کند. انجام مدیتیشن و کنترل و تمرکز بر تنفس آهسته، فعالیت سیستم عصبی را در افراد سالمند کاهش داده و علاوه‌ بر آن سبب مدیریت سطح فشار خون نیز خواهد شد.

کند کردن روند پیری

ورزش یوگا، بر پایه‌ دو اصل قدرت و آرامش است و این دو اصل نیز کلید های کاهش روند پیری در افراد هستند. تمرینات یوگا، تنفس شما را آرام کرده و سبب بهبود گردش خون و کاهش ضربان قلب خواهد شد. این تمرینات همچنین قدرت شما را افزایش می‌ دهند و با ایجاد اثرات مثبت در جسم و روان سالمندان، می‌ توانند افزایش سن و علایم پیری در افراد را بسیار کند کنند.

کاهش کمردرد

تمرینات یوگا برای کار بر روی استحکام کمر، انعطاف‌پذیری و اصلاح وضعیت بدن بسیار عالی هستند و با تقویت کشش ماهیچه‌ های ضروری در کمر، انعطاف‌پذیری آن را افزایش داده و باعث حفظ قدرت عضلات می‌ شوند.

دیگر مزایای انجام یوگا برای سالمندان، شامل شرح زیر است:

  • کنترل و کاهش علائم دیابت در سالمندان
  • کاهش ابتلا به سکته‌ های قلبی و مغزی
  • بهبود عادات خواب
  • بهبود تعاملات اجتماعی
  • کاهش مشکلات گوارشی

در پایان

مؤسسه همپای سلامت زندگی، با هدف ارائه خدمات مراقبتی و نگهداری فعالیت خود را آغاز نموده و در حال‌ حاضر نیز یکی از مؤسسات بسیار معتبر و شناخته شده در این حرفه است. این مجموعه با همکاری تیم پرستاری بسیار متخصص و باتجربه خود، خدمات پرستاری از کودک در منزل، پرستاری از بیمار در منزل و پرستاری از سالمند در منزل را به طور کاملاً حرفه‌ ای ارائه داد و شما عزیزان می‌ توانید برای مراقبت موقت و یا دائمی از سالمند عزیز خود، با همپای سلامت تماس گرفته و راهنمایی‌ های لازم را از متخصصین ما دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *