نرمی استخوان در کودکان

در حال‌ حاضر کمبود ویتامین D و کلسیم در سرتاسر جهان بسیار رایج است و فقدان آن در بدن، می‌ تواند سبب ایجاد بیماری راشیتیسم و یا نرمی استخوان در کودکان شود. این نوع بیماری تأثیر مستقیمی بر روی سلامت و همچنین تکامل و رشد نوزادان و کودکان داشته و عوارض آن نیز می‌ تواند تا بزرگسالی در صورت عدم درمان، ادامه یابد. تشخیص، پیشگیری و درمان به‌ موقع بیماری راشیتیسم در کودکان، می‌ تواند این بیماری را به‌ طور کامل در کودکان از بین برده و در بازگشت سلامت آن‌ ها بسیار مؤثر باشد.

در ادامه به بررسی بیماری راشیتیسم و یا نرمی استخوان در کودکان پرداخته و روش‌ های درمان آن را بررسی خواهیم کرد.

نرمی استخوان در کودکان چیست؟

کلسیم و فسفر، از جمله مواد معدنی بسیار حیاتی در بدن هستند که نقش مهمی را در حفظ و استحکام استخوان‌ ها ایفا می‌ کنند. اگر در دوران کودکی، این دو مواد معدنی به‌ طور کامل و کافی توسط استخوان‌ ها دریافت نشود، ممکن است کودک دچار بیماری راشیتیسم و یا نرمی استخوان شود. بیماری نرمی استخوان مختص به کودکان در سنین خاصی است اما در بزرگسالان نیز نوع دیگری از این بیماری تحت عنوان استئومالاسی وجود دارد. در زمانی‌ که دو ماده کلسیم و فسفر به‌ اندازه‌ کافی به بدن کودکان نرسند، استخوان‌ ها به‌ خوبی رشد نکرده و در نتیجه ضعیف شدن خود، دچار نرمی و بیماری راشیتیسم می‌ شوند.

عوامل ایجاد نرمی استخوان در کودکان

مهم ترین دلایل ایجاد بیماری نرمی استخوان در کودکان عبارتند از:

کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D، یکی از شایع‌ ترین علت راشیتیسم در کودکان است. ویتامین دی در واقع هورمونی است که با قرار گرفتن در مقابل نور خورشید، توسط بدن ساخته شده و یا به‌ عنوان ویتامین از طریق پوست جذب می‌ شود. عدم وجود ویتامین دی کافی در بدن کودکان، سبب عدم جذب کلسیم و فسفر کافی از طریق مواد غذایی شده و در طولانی‌ مدت می‌ تواند سبب ایجاد بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان در کودکان شود.

بیماری های کلیوی

در برخی موارد نیز نوزادان در بدو تولد، دارای برخی بیماری‌ های کلیوی هستند و این نوع از اندام‌ های داخلی آن‌ ها به‌ خوبی عمل نکرده و در صورت آسیب دیدگی بیش‌ از حد، فسفر و کلسیم زیادی را از طریق ادرار از دست می‌ دهند.

بیماری های گوارشی

برخی کودکان دیگر نیز که مبتلا به بیماری‌ های شدید گوارشی و یا کبدی هستند، در جذب کلسیم، فسفر و همچنین ویتامین دی کافی از مواد غذایی با مشکل مواجه شده و از این‌ رو می‌ توانند دچار بیماری نرمی استخوان شود.

مشکلات ژنتیکی

یکی دیگر از علل های نرمی استخوان در کودکان، مشکلات ژنتیکی است. وجود بیماری‌ های ژنتیکی در کودکان و یا همچنین برخی تومور ها نیز می توانند سبب از دست رفتن فسفر بسیار زیادی از طریق ادرار شده و بنابراین در طولانی‌ مدت سبب نرم شدن استخوان‌ ها و بیماری راشیتیسم شوند.

علائم بیماری نرمی استخوان در کودکان

بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان نیز همانند سایر بیماری‌ ها، دارای علائم و نشانه‌ هایی در کودکان است که از جمله مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شکل غیر عادی در پا
 • پا های کمانی شکل و زانو های کوبنده
 • وجود خمیدگی در پای کودکان قبل‌ از دو سالگی
 • تغییر شکل در زانو ها در حدود سن ۴ سالگی
 • تورم در زانو، مچ پا و مچ دست
 • بزرگ شدن بیش‌ از حد انتهای استخوان‌ ها
 • بسته شدن دیرهنگام قسمت نرم بالای سر جمجمه نوزاد
 • رویش دیرهنگام دندان‌ ها
 • مشکل در مینا و ظاهر دندان
 • شکستگی مداوم استخوان‌ ها پس‌ از بازی و ضربه‌ های جزئی
 • دیر به راه افتادن کودکان
 • روند رشد ضعیف و طولانی‌ مدت
 • گرفتگی عضلات و یا تشنج در برخی کودکان
 • تحریک پذیری و بدخلقی در کودکان و نوزادان مبتلا به راشیتیسم
 • وجود درد شدید در استخوان‌ ها

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر کودک شما هر یک از علائم بیماری نرمی استخوان و یا مشکل در برخاستن و حرکت کردن را داشته و همچنین دارای علایم کمبود کلسیم در بدن است، در اسرع وقت به پزشک متخصص کودکان مراجعه نمایید. پس‌ از مراجعه به پزشک و معاینه کودک تان توسط متخصص، دکتر از معاینات فیزیکی و همچنین آزمایش‌ خون و ادرار کودک برای بررسی ویتامین دی، فسفات و کلسیم کافی در بدن استفاده نموده و در صورت نیاز، عکس‌ برداری با اشعه ایکس را برای بررسی استخوان‌ ها انجام می‌ دهد. کودکان و نوزادانی که دچار بیماری راشیتیسم از کمبود ویتامین دی در بدن برخوردار هستند، توسط مکمل ها و تجویز های پزشکی درمان می‌ شوند و کودکان و نوزادانی که مبتلا به کلسیم بسیار پایین و یا تشنج هستند، برای نظارت بر قلب در بیمارستان بستری می‌ شوند و روند درمانی با نظارت مستقیم متخصص در بیمارستان انجام می‌ شود.

پرستاری کودک در منزل

انواع راشیتیسم در کودکان

بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان در کودکان، به‌ طور معمول در کودکان ۶ تا ۳۶ ماهه رخ داده و در صورت عدم پیشگیری و درمان نیز این بیماری پیشرفت کرده و علاوه‌ بر درگیری استخوان‌ها و اسکلت کودکان، می‌ تواند بیماری‌ های دیگری را نیز برای آن‌ ها به وجود آورد. این بیماری در کودکان دارای انواع گوناگونی است و در نوجوان و بزرگسالان نیز تحت عنوان بیماری استئومالاسی شناخته می‌ شود.

از جمله انواع بیماری نرمی استخوان در کودکان نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

نرمی استخوان ناشی از کمبود کلسیم در بدن

این نوع بیماری نرمی استخوان در کودکان، به‌ دلیل عدم دریافت ویتامین دی کافی توسط بدن است و جذب ناکافی کلسیم نیز می‌ تواند دلیل کافی برای این نوع بیماری در کودکان باشد. عدم قرارگیری کودکان در برابر نور آفتاب و همچنین رژیم‌ های غذایی ناسالم، سبب این نوع بیماری راشیتیسم در کودکان می‌ شود.

نرمی استخوان ناشی از کمبود فسفر در بدن

سطوح بسیار پایین فسفر در بدن و یا از دست رفتن آن توسط کلیه و همچنین در برخی موارد تغذیه نامناسب، می‌ تواند سبب ایجاد بیماری نرمی استخوان در کودکان شود.

روش‌ های درمان نرمی استخوان در کودکان

روش‌ های بسیار متعددی برای پیشگیری و درمان بیماری نرمی استخوان یا راشیتیسم در کودکان در دسترس هستند که از جمله مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به استفاده از دارو، روش‌ های طب سنتی و تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی کودکان اشاره نمود.

رژیم غذایی سالم

مصرف غذا های کلسیم دار همچون لوبیا، محصولات لبنی، سبزیجات سبز، آجیل، دانه‌ های مقوی، غلات، آب پرتقال و همچنین مواد غذایی حاوی فسفر، می‌ تواند در پیشگیری بیماری راشیتیسم در کودکان و یا همچنین درمان آن بسیار مؤثر باشد.

جذب کافی ویتامین دی

به‌ طور معمول کودکان از خوردن غذا هایی همانند ماهی‌ های پرچرب که به‌ طور طبیعی دارای ویتامین دی طبیعی هستند، خودداری می‌ کنند. اما غذا های دیگری نیز همچون غلات و شیر نیز دارای ویتامین دی غنی شده هستند و علاوه‌ بر آن والدین می‌ توانند از مولتی ویتامین ها نیز استفاده کرده و سبب افزایش جذب ویتامین دی در بدن کودکان شوند.

قرارگیری در معرض آفتاب

بدن کودکان زمانی‌ که در معرض نور آفتاب قرار می‌ گیرد، به‌ اندازه‌ کافی ویتامین دی را جذب کرده و بنابراین احتمال ابتلای این کودکان به بیماری راشیتیسم کم‌ تر از سایر کودکان است.

در پایان

مؤسسه همپای سلامت زندگی، ارائه دهنده خدمات پرستاری کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل است و با همکاری تیم پرستاری بسیار با تجربه و متخصص خود، خدمات نگهداری و مراقبت خود را به‌ طور کاملاً حرفه‌ ای به شما عزیزان ارائه می‌ دهد. والدین عزیز می‌ توانید برای دریافت راهنمایی‌ ها و مشاوره‌ های لازم جهت استخدام پرستار کودک در منزل، با مؤسسه همپای سلامت زندگی تماس گرفته و با مشاورین ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *