کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی در منزل برای کودکان، از جمله رشته‌ های توان‌ بخشی است که برای تمامی رده های سنی جهت پرورش روان، جسم و ذهن کودکان ارائه می‌ شود. دوران کودکی، دورانی بسیار شگفت‌انگیز و پر از مراحل رشد و یادگیری است و کودکان با مهارت‌ های جدیدی آشنا می شوند و آن‌ ها را در مراحل مختلفی از زندگی خود یاد می‌ گیرند. کودکان مهارت‌ های یادگیری را با سرعت‌ های متفاوتی از رشد سنی خود تجربه می‌ کنند و به‌ طور معمول نیز انتظار می‌ رود که آن ها در محدودیت‌ های سنی خاصی به این نقاط عطف رشد برسند. این مهارت‌ ها به رشد کودکان با افزایش سن آن‌ ها بسیار کمک کرده و دانستن آن‌ ها توسط والدین نیز بسیار حائز اهمیت است. اما با این‌ حال برای برخی از کودکان، به دلیل عوامل متعددی همچون صدمات فیزیکی، مشکلات ژنتیکی و یا شرایط پزشکی ممکن است آن‌ ها به این توانایی‌ ها دست نیافته و بنابراین عدم یادگیری مهارت‌ ها در محدوده سنی خاصی بر رشد آن‌ ها تأثیرگذار خواهد بود.

در چنین شرایطی این کودکان برای رشد و پرورش بهتر، نیازمند توجه و کمک بیشتری خواهند داشت. یکی از بهترین راه‌ های کمک به کودکان، کاردرمانی در منزل است. خدمات کاردرمانی در منزل، برای درمان کودکان از دوران نوزادی تا نوجوانی ارائه می‌ شود و درمانگران به آن‌ ها کمک می‌ کنند تا با انجام آموزش‌ ها و فعالیت‌ های روزانه، به مهارت‌ های متناسب با سن خود دست یابند.

در این مقاله قصد داریم تا با کاردرمانی در منزل برای کودکان آشنا شده و جزئیات و مزایای آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

کاردرمانی برای کودکان چیست؟

همان‌ طور که گفته شد کاردرمانی در منزل برای کودکان، یکی از رشته‌ های توان‌بخشی و علوم پزشکی است و شامل فعالیت‌ ها و عملکرد هایی است که به کودکان کمک می‌ کند تا توانایی آن ها را در انجام فعالیت‌ های روزمره و رسیدن به نقاط عطف رشد بهبود بخشند. خدمات کاردرمانی نیز برای نیاز های رشد فیزیکی و اجتماعی کودکان ارائه می‌ شود و انجام فعالیت‌ های آن علاوه‌ بر بهبود رشد فیزیکی و ذهنی کودکان، برای آموزش والدین و تمرین مکرر آن‌ ها در مراقبت از فرزندان بسیار حائز اهمیت بوده و روند مهمی از درمان می‌ باشد.

کاردرمانی در منزل شامل عملکرد ها و کار های متفاوتی همچون مهارت‌ های تغذیه، مهارت‌ های حرکتی، مهارت‌ های اجتماعی، هماهنگی دست و چشم و غیره است و این نوع درمان نیز مختص برای کودکانی است که در شرایطی دچار آسیب‌ های خاصی شده‌اند که بر رشد آن‌ ها تأثیرگذار بوده‌ است. به‌ طور معمول نیز خدمات کاردرمانی برای کودکان، پس‌ از تأیید و تجویز پزشک مربوطه ارائه می‌ شود و درمانگران نیز با برنامه‌ ریزی کامل و انجام فعالیت های لازم، به بهبود مشکلات ذهنی و جسمی کودکان کمک می‌ کنند.

کاردرمانی در منزل مناسب برای چه کودکانی است؟

همان‌ طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، کاردرمانی در منزل محدودیت سنی خاصی نداشته و تمامی کودکانی که دارای شرایط خاصی برای رشد در محدوده‌ های سنی معین هستند، از نوزادی تا نوجوانی می‌ توانند از این نوع خدمات در منزل بهره‌مند شوند. این نوع خدمات درمانی به جز برای کودکانی که نیازمند مراقبت‌ های اورژانسی و یا سایر بیماری‌ های خاص همچون مشکل حاد تنفسی هستند، برای سایر کودکان قابل انجام است و از جمله کودکانی که نیازمند کاردرمانی در منزل هستند نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نوزادانی که نارس به دنیا می‌ آیند
 • کودکان مبتلا به اوتیسم
 • کودکان دارای سندرم داون
 • کودکانی که دارای اختلالات یادگیری و یا پردازش حسی هستند
 • کودکان مبتلا به نارسا خوانی
 • نوزادان و کودکانی که دارای بیماری قلبی مادرزادی هستند
 • کودکان مبتلا به اختلالات تغذیه‌ ای
 • کودکان مبتلا به سرطان و یا فلج مغزی
 • کودکان دارای اختلالات رفتاری و رشدی
 • کودکان دارای عدم تعادل و یا مبتلا به مشکلات استخوانی
 • کودکانی که دچار آسیب‌ های نخاعی و یا مغزی شده‌اند

نگهداری و مراقبت از کودک در منزل

خدمات کاردرمانی در منزل برای کودکان

خدمات و فعالیت‌ های هدفمندی که در کاردرمانی در منزل ارائه می‌ شوند، پتانسیل کودکان را به حداکثر رسانده و به آن‌ ها کمک می‌ کند تا به فعالیت‌ های مناسب سن خود برسند. ایجاد برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات کاردرمانی، بسته به سن، شرایط و نیاز های هر کودک متفاوت و منحصر به‌ فرد است و با توجه به این موارد، درمانگر فعالیت‌ های خود را به‌ طور روزانه تنظیم کرده و سبب بهبود در عملکرد و فعالیت‌ های روزانه‌ کودکان می‌ شود. به‌ عنوان مثال کاردرمانی در منزل برای کودکان نوپا و نوزادان، تنها ممکن است بر توانایی تغذیه و تأخیر در نقاط عطف تمرکز کرده و برای کودکان بزرگ‌ تر نیز بیشتر بر روی مهارت‌ های حرکتی ظریف، هماهنگی میان چشم و دست و همچنین بازی آن‌ ها تمرکز کند. همچنین درمان برای کودکان آسیب‌ دیده بر اثر شرایط محیطی همچون تصادف و یا آسیب‌ های احتمالی نیز بر روی بازگرداندن آن‌ ها به انجام فعالیت‌ های روزانه و یا ورزش تأکید دارد. در کاردرمانی نیز کودکان برای رفتن به مدرسه و قرارگیری در یک محیط اجتماعی و یا دوستانه، به‌ طور کامل از لحاظ جسمی و ذهنی آماده می‌ شوند.

تعیین تعداد جلسات کاردرمانی در منزل برای کودکان نیز پس‌ از تجویز پزشک و گذراندن یک جلسه کاردرمانگر با کودک و والدین، تعیین شده و پس‌ از آن زمان و تعداد جلسات با توجه به شرایط جسمانی و ذهنی کودک مشخص می‌ شود.

مزایا و فعالیت های کاردرمانی در منزل برای کودکان

درمان توان‌ بخشی در منزل برای کودکان، به‌ کاردرمانگران اجازه می‌ دهد تا درمان‌ ها را با توجه به شرایط کودک به روش‌ هایی که در محیط‌ های بالینی امکان‌پذیر نیست تنظیم کنند. از جمله مزایای کاردرمانی در منزل برای کودکان نیز می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 • انجام مهارت‌ ها و فعالیت‌ های توان‌بخشی در منزل و یا اتاق کودک و ایجاد محیطی امن و آرام برای کودک توسط کاردرمانگر
 • بهبود توانایی کودکان برای دستیابی به مهارت‌ ها در محدوده‌ های سنی خاص
 • صرفه‌ جویی در وقت و هزینه والدین و همچنین نماندن در ترافیک و عدم استفاده از وسایل نقلیه
 • امکان تغییر روز و زمان کاردرمانی با توجه به شرایط جسمانی و خواب کودکان
 • ایجاد محیط کاملاً خصوصی برای کودکان در منزل و توجه کامل کاردرمانگر به او برای انجام مهارت‌ ها و فعالیت‌ های لازم
 • تقویت مهارت‌ های فردی و اجتماعی در کودکان
 • بهبود عملکرد در تعادل و راه رفتن
 • گسترش مهارت‌ های شناختی و کمک به انجام فعالیت‌ های روزانه
 • جلوگیری از ابتلا کودکان به بیماری به دلیل برقراری جلسات در منزل
 • و غیره

هزینه کاردرمانی در منزل برای کودکان

هزینه کاردرمانی در منزل برای کودکان، با توجه به شرایط جسمانی و ذهنی کودکان متفاوت است و نمی‌توان هزینه مشخصی را برای استخدام کاردرمانگر در منزل تعیین نمود. از دیگر عوامل تأثیرگذار بر هزینه کاردرمانی در منزل نیز می‌ توان به نوع بیماری کودک، سن کودک، زمان جلسات، تعداد جلسات درمانی، روش کاردرمانی و غیره اشاره نمود.

جهت اطلاع دقیق از هزینه کاردرمانی در منزل برای کودکان، می‌ توانید با مؤسسه همپای سلامت زندگی تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را از متخصصین ما دریافت نمایید.

در پایان

مؤسسه همپای سلامت زندگی با سال‌ ها تجربه در زمینه ارائه خدمات مراقبتی و نگهداری، مشغول به فعالیت بوده و دارای تمامی مجوز های رسمی از سازمان‌ های مربوطه است. این مجموعه با همکاری تیم پرستاری بسیار متخصص و ماهر خود علاوه‌ بر خدمات نگهداری و مراقبت از کودک در منزل، خدمات پرستاری از بیماران در منزل و پرستاری از سالمندان در منزل را نیز ارائه می‌ دهد و شما عزیزان می‌ توانید با تماس با این مؤسسه، تمامی راهنمایی های لازم را از کارشناسان ما دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *