وظایف پرستار سالمند

 پرستار سالمند در واقع به فردی گفته می‌ شود که به دو شکل موقت و دائمی، از فرد سالمند مراقبت کرده و به او در انجام امور روزانه کمک می‌ کند. همان‌ طور که می‌ دانید، افراد با پا گذاشتن به سنین پیری، در انجام کار های شخصی خود با مشکل مواجه شده و نیاز به توجه و مراقبت‌ های دائمی خواهند داشت. در حال حاضر نیز جمعیت افراد سالمند در داخل کشور نسبت‌ به گذشته بسیار افزایش یافته و فرزندان آن‌ ها نیز به دلیل مشغله های روزانه قادر به نگهداری و مراقبت‌ های دائمی سالمندان خود نخواهند بود. ازین رو آشنایی با وظایف پرستار سالمند برای تمام افرادی که در ارتباط با این موضوع خدمات میگیرند بسیار مهم است.

 جهت حل این نگرانی‌ ها نیز پرستار سالمند در منزل، با گذراندن دوره‌ های آموزشی و با شناخت کامل از نحوه نگهداری از سالمندان به‌ صورت موقت و یا شبانه‌ روزی، از افراد سالخورده مراقبت کرده و نیاز های درمانی و مراقبتی آن‌ ها را نیز برطرف می‌ نمایند. پرستاری از سالمندان نیز امری بسیار مهم و حساس است و توصیه می‌ شود جهت حفظ سلامت و مراقبت از سالمندان خود، از پرستاران سالمند در این حرفه درخواست کمک نمایید.

وظایف پرستار سالمند 

پرستار سالمند نیز همانند سایر پرستار ها، دارای وظایف و فعالیت‌ های گوناگونی می‌ باشد و دسته‌بندی وظایف آن نیز بر اساس نوع مراقبت او از فرد سالمند متفاوت است. از جمله وظایف کلی پرستار سالمند می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

توجه به وضعیت جسمانی فرد سالمند

یکی از وظایف بسیار مهم پرستار سالمند در نگهداری از سالمندان، توجه به وضعیت جسمانی سالمند و بررسی مداوم علایم حیاتی او می‌ باشد. از جمله این وظایف نیز می‌ توان به کنترل فشار، اندازه‌ گیری قند خون، اندازه‌ گیری تب، توجه به دارو های فرد سالمند، مراقبت از زخم، تزریق آمپول، تزریق انسولین و غیره اشاره نمود.

رسیدگی و کمک به انجام امور روزانه فرد سالمند

پرستار سالمند در منزل علاوه‌ بر رسیدگی به امور پزشکی و درمانی فرد سال‌ خورده، در انجام امور روزانه نیز به او کمک کرده و این امور شامل کار های شخصی و بهداشتی همانند حمام کردن، تعویض لباس، کوتاه کردن موی سر و ناخن، مسواک زدن، دستشویی رفتن، شستن لباس‌ ها و غیره می‌ شود.

توجه به دارو های فرد سالمند و مراقبت‌ های پزشکی

مراقبت‌ های پزشکی فرد سالمند نیز یکی دیگر از وظایف بسیار تخصصی پرستار سالمند بوده و شامل تعویض پانسمان، شستشوی زخم‌ ها، توجه به دارو های فرد سالمند و غیره می‌ شود.

توجه به پرهیز های پزشکی سالمند و پخت غذا و آشپزی

همان‌ طور که می‌ دانید، خورد و خوراک و غذای افراد سالمند نسبت‌ به افراد جوان‌ تر بسیار متفاوت بوده و شامل بسیاری از پرهیز های پزشکی می‌ باشد. پرستار سالمند نیز با توجه به پرهیز های پزشکی فرد سال‌ خورده و تجویز پزشک مربوطه، غذای مقوی و مورد نیاز فرد را تهیه نموده و در خوردن آن نیز به فرد سالمند کمک می‌ کند.

جا به‌ جایی فرد سالمند از روی ویلچر، تخت و یا صندلی 

حرکت و راه رفتن افراد سالمند به دلیل ضعف جسمانی آن‌ ها بسیار دشوار بوده و به‌ همین جهت حضور پرستاران سالمند جهت جا به جایی آن‌ ها بسیار مؤثر بوده و به حرکت آن‌ ها از روی تخت، ویلچر و یا صندلی کمک می‌ کنند.

کمک به ورزش آرام و قدم زدن فرد سالمند 

انجام ورزش‌ های آرام و قدم زدن افراد سالمند با توجه به تجویز پزشک، در سلامت جسمانی و روانی آن‌ ها بسیار مؤثر است و پرستار سالمند می‌ تواند با توجه به وضعیت جسمانی فرد سال‌ خورده، از حرکات و ورزش‌ های آرام برای بهبود سلامت فرد استفاده نماید.

ثبت علایم حیاتی سالمند و همراهی او به مطب پزشک و سایر مکان‌ ها 

یکی دیگر از وظایف اصلی پرستار سالمند، ثبت علایم حیاتی فرد سال‌ خورده می‌ باشد. با ثبت علایم حیاتی، پزشک سالمند از وضعیت جسمانی او اطلاعات جامعی را به دست آورده و می‌ تواند تجویز دقیق‌ تری را جهت بهبود وضعیت جسمانی فرد انجام دهد. همچنین پرستاران می‌ توانند افراد سالمند را تا مطب پزشک و سایر مکان‌ هایی همچون خرید، انجام امور بانکی و غیره همراهی نمایند.

تقویت روحیه فرد سالمند و سرگرم کردن او 

روحیه افراد با پا گذاشتن به سنین میان‌ سالی نسبت‌ به جوانی بسیار ضعیف شده و از این‌ رو نیازمند انجام اموری جهت تقویت روحیه خود هستند. بنابراین پرستاران سالمند می‌ توانند با انجام کار های سرگرم‌ کننده همانند خواندن کتاب، دیدن فیلم، گوش دادن به موسیقی، رفتن به فضای باز، مرور خاطرات و غیره روحیه آن‌ ها را تقویت نمایند.

مشارکت دادن فرد سالمند در امور روزانه و شخصی خود در صورت امکان 

پرستاران می‌ توانند در صورت وضعیت جسمانی مناسب فرد سالمند، آن‌ ها را در امور روزانه خود مشارکت داده و سبب تحرک و حرکت بیشتر افراد سال‌ خورده در طول روز شوند.

تقویت نیروی جسمانی سالمند با توجه به مراقبت‌ های لازم 

تقویت نیروی جسمانی نیز شامل ورزش‌ های آرام، مصرف مواد غذایی مقوی، مصرف سبزیجات و میوه تازه، تنفس در هوای آزاد و پاک و غیره می‌ شود.

بنا بر توضیحات ارائه‌ شده، پرستار سالمند علاوه‌ بر خدمات پزشکی، دارای خدمات غیر پزشکی در وظایف خود نیز بوده و بسته به نوع نگهداری از سالمند به صورت دائمی یا موقت، متغیر می‌ باشد.

ویژگی‌ های پرستار سالمند مناسب

یک پرستار سالمند مناسب جهت مراقبت و نگهداری از سالمندان، باید تمامی آموزش‌ ها و دوره‌ های لازم در این حرفه را به‌ طور کامل گذرانده و بتواند به‌ خوبی از سالمندان مراقبت نماید. پرستار سالمند خوب، باید بتواند به‌ راحتی با سالمندان ارتباط برقرار کرده و نیاز های روحی و روانی و همچنین درمانی آن‌ ها را با آرامش برآورده نماید. زیرا افراد در سنین پیری، همانند کودکان بهانه‌ گیر و زودرنج می‌ شوند و از این‌ رو نیازمند توجهات بالا و برخورد آرام و صبورانه هستند.

همچنین پرستار سالمند باید علاوه‌ بر توجه به روحیات فرد، از مشکلات جسمانی سالمند نیز آگاهی کامل داشته و بتواند نیاز های دارویی او را در زمان‌ های مشخص برطرف نماید. لازم به ذکر است که یک پرستار سالمند خوب، قابل‌ اعتماد و اطمینان فرد سالمند و اعضای خانواده او بوده و فرد سالمند در کنار او احساس تنهایی و یا معذب بودن نخواهد داشت.

مزایای استخدام پرستار سالمند 

از جمله مزایای استخدام پرستار سالمند جهت نگهداری و مراقبت از سالمندان، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کمک به سلامت روانی سالمندان و افزایش روحیه مثبت در آن‌ ها
  • اطمینان افراد خانواده از وضعیت جسمانی و روانی سالمند خود به دلیل تخصص و تجارب بالای پرستار سالمند
  • حضور سالمند در کنار اعضای خانواده و همچنین زندگی در منزل خود
  • استقلال سالمند به دلیل حضور پرستار سالمند و حفظ آسایش او
  • نیاز نداشتن فرد سالمند به اعضای خانواده جهت انجام امور شخصی و بهداشتی خود و عدم حس سربار بودن
  • برخورد کاملاً حرفه‌ ای پرستار سالمند با فرد سال‌ خورده و اعضای خانواده
  • برخورداری از مهارت و تجارب کافی پرستار سالمند در نگهداری و مراقبت از سالمندان
  • مراقبت‌ های پزشکی از فرد سالمند به‌ طور کاملاً تخصصی

هزینه استخدام پرستار سالمند 

عوامل بسیار گوناگونی در تعیین هزینه استخدام پرستار سالمند تاثیرگذار هستند و با توجه به این عوامل، هزینه استخدام پرستاران سالمند نیز با یکدیگر متفاوت می‌ باشد. از جمله این عوامل نیز می‌ توان به مدت زمان مراقبت از فرد سالمند، وضعیت جسمانی فرد سالمند، نوع وظایف و خدمات پرستار سالمند، میزان تجربه و تخصص پرستار سالمند، محل سکونت، نوع مرکز خدماتی و غیره اشاره نمود.

کلام پایانی

موسسه همپای سلامت با بیش‌ از ۷ سال سابقه، در زمینه مراقبت و پرستاری از بیماران مشغول به فعالیت بوده و دارای مجوز های رسمی در این حرفه می‌ باشد. این مجموعه به‌ صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی جهت اعزام پرستار می‌ باشد و از جمله خدمات آن می‌ توان به پرستار بیمار در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار کودک در منزل اشاره نمود.

شما نیز می‌ توانید جهت درخواست پرستار سالمند، با مجموعه همپای سلامت و با شماره 02144231708 تماس حاصل کرده و اطلاعات لازم را از کارشناسان این مجموعه دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *