پرستار شبانه‌ روزی سالمند

پشتیبانی و کمک شبانه‌ روزی برای عزیزان سالمندتان در هر زمان که به آن نیاز داشته باشند، در سلامت جسمانی و روانی و همچنین بهبود کیفیت زندگی آن‌ ها بسیار تأثیر گذار خواهد بود. مراقبت از والدین سالخورده و یا عزیزان کهنسال به‌ تنهایی می‌ تواند امری بسیار بزرگ و دشوار باشد و نیازمند زمان، صبر و حوصله بالایی است. در حال‌ حاضر نیز بیشتر اعضای خانواده، به‌ دلیل مشغله‌ های کاری خود، بیشتر زمان خود را در بیرون از خانه می‌ گذرانند و از این‌ رو نیازمند خدمات مراقبتی برای ایجاد تعادل در فعالیت‌ های روزانه خود و همچنین مراقبت دائمی از سال‌ خوردگان خود هستند. امروزه نیز بسیاری از مراکز و مؤسسات، خدمات بسیار مفیدی را در مراقبت و نگهداری از سالمندان به‌ صورت نیمه‌وقت و تمام‌ وقت ارائه می‌ دهند که با بهره‌مندی از خدمات آن‌ ها، می‌ توانید علاوه‌ بر مراقبت ۲۴ ساعته از سالمندان خود، سبب بهبود کیفیت زندگی آن‌ ها شوید. پرستارانی که به‌ صورت شبانه روزیبرای مراقبت از سالمندان استخدام می‌ شوند، دارای وظایف و ویژگی‌ های مشخصی هستند که در ادامه مقاله به بررسی آن‌ ها پرداخته و هر کدام را به‌ طور مجزا مورد مطالعه قرار خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

پرستار شبانه‌ روزی سالمند کیست؟

افراد با پا گذاشتن به سنین میانسالی، بخش بزرگی از توانایی خود را برای انجام فعالیت‌ های زندگی و روزانه از دست داده و دچار چالش‌ های بزرگی در زندگی خود می‌ شوند. این نشان‌ دهنده نیاز آن‌ ها به مراقبت‌ های تخصصی و اختصاصی است. پرستارانی که به‌ صورت مداوم و ۲۴ ساعته خدمات مراقبتی و نگهداری خود را به سالمندان ارائه می‌ دهند، تحت عنوان پرستاران شبانه روزیسالمند شناخته می‌ شوند. این پرستاران مراقبت‌ های تخصصی خود را به‌ صورت شبانه روزیبه افراد سالمند ارائه می‌ دهند و علاوه‌ بر تأمین آسایش و آرامش برای آن‌ ها، تمامی احتیاجات و نیاز های آن‌ ها را نیز برآورده می‌ کنند.

آشنایی با وظایف پرستار شبانه روزی سالمند

پرستاران شبانه روزیسالمندان نیز همانند سایر پرستارانی که خدمات خود را در مراقبت و نگهداری از افراد در منزل ارائه می‌ دهند، دارای وظایف و خدماتی هستند که از جمله مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

انجام فعالیت‌ های روزمره

پرستاران شبانه روزیدر منزل، در بسیاری از فعالیت‌ های روزمره سالمندان به آن‌ ها کمک می‌ کنند. پوشیدن لباس، شانه کردن مو، گرفتن ناخن، خانه‌ داری، استحمام و شستشو و غیره از جمله خدمات پرستاران شبانه روزی سالمند در منزل هستند و می‌ توانند زندگی را برای سالمندان بسیار آسان‌ تر و لذت‌ بخش‌ تر کنند.

نگهداری از سالمندان در منزل شخصی

نگهداری و مراقبت از افراد سالمند در منزل شخصی خود، می‌ تواند آرامش و آسایش را برای آن‌ ها نسبت‌ به مراقبت در مراکز درمانی و بیمارستان‌ ها فراهم کند. انجام فعالیت‌ های ساده روزمره همچون تهیه‌ی یک فنجان چای، تماشای تلویزیون در منزل شخصی و غیره از جمله فعالیت‌ هایی هستند که سالمندان می‌ توانند انجام داده و علاوه‌ بر آن از خدمات مراقبتی پرستار نیز به‌ صورت ۲۴ ساعته و دائمی بهره‌ مند شوند.

پرستاری از سالمندان

توجه به تغذیه و تندرستی سالمندان

تهیه و طبخ وعده‌ های غذایی مغذی و سالم، یکی دیگر از وظایف پرستار شبانه‌ روزی سالمند در منزل است. افراد در سنین میان‌ سالی، به‌ دلیل کهولت سن دچار بیماری‌ ها و مشکلات مزمن بسیار زیادی می شوند و از این‌ رو نیاز به رژیم غذایی سالم با توجه به تجویز پزشک خواهند داشت. پرستارانی که به‌ صورت دائمی برای مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل استخدام می‌ شوند، دارای تخصص و دانش کافی جهت حفظ سلامت سالمندان هستند و با توجه به نوع بیماری آن‌ ها، بهترین وعده‌ های غذایی را برای سالمندان فراهم می‌ کنند.

حمایت عاطفی در تمامی ساعات شبانه‌ روز

پرستاران و مراقبان ۲۴ ساعته سالمند، در مراقبت و نگهداری از سالمندان عزیز، اطمینان حاصل می‌ کنند که عزیز شما از حمایت‌ های عاطفی مداوم در طول شبانه‌روز برخوردار بوده و تمامی توجه خود را جهت حفظ آرامش و آسایش به آن‌ ها ارائه می‌ دهند. حمایت عاطفی پرستاران در طول شبانه‌ روز شامل حس اطمینان، بهبود خواب، اشتهای بهتر و افزایش شادی در سالمندان و در آخر بهبود کیفیت زندگی آن‌ ها است.

انجام امور خانه‌ داری

یکی از مهم‌ ترین وظایف پرستار شبانه روزیسالمند در مراقبت از افراد کهنسال، انجام امور خانه‌داری در منزل است. زیرا سالمندان به‌ دلیل ضعف در اندام‌ های حرکتی خود و همچنین وجود بیماری آلزایمر، قادر به انجام بسیاری از فعالیت‌ های روزمره خود همچون خانه‌ داری نبوده و پرستاران شبانه روزیدر منزل می‌ توانند در انجام اموری همچون کشیدن جارو، گردگیری، شستن ظرف‌ ها، شستن لباس‌ ها و پهن کردن آن‌ ها، خرید وسایل مورد نیاز و غیره به آن‌ ها کمک کنند.

کمک به انجام فعالیت‌ های اجتماعی

مراقبین شبانه‌ روزی سالمند در منزل، جا به جایی برای سالمندان را بدون دردسر کرده و برای انجام وظایفی چون قرار ملاقات‌ ها، مراجعه به پزشک، دیدار اقوام، دوستان، فعالیت‌ های اجتماعی و غیره آن‌ ها را پشتیبانی می‌ کنند. همچنین این مراقبان در انجام فعالیت‌ های روزانه همچون پیاده‌روی و قدم زدن در فضای باز نیز سالمندان را همراهی کرده و سبب بهبود کیفیت جسمانی و روحی آن‌ ها خواهند شد.

توجه به بیماری و دارو های سالمند

یکی دیگر از وظایف پرستار شبانه روزیسالمند در منزل، توجه به بیماری‌ های فرد و همچنین کمک به خوردن دارو در زمان‌ های مشخص است. پرستاران شبانه‌روزی، با بررسی علائم حیاتی سالمندان در زمان‌ های گوناگونی از شبانه‌روز، آن‌ ها را ثبت کرده و با نشان‌ دادن نتایج به پزشک مربوطه، سبب بهبود در روند سلامتی سالمندان خواهند شد.

مزایای بهره‌ مندی از خدمات پرستار شبانه‌ روزی سالمند

استفاده از خدمات پرستار شبانه‌ روزی سالمند در منزل، مزایای بی‌ شماری را در پی داشته که از جمله مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

  • حفظ استقلال شخصی افراد سالمند
  • ایجاد امنیت برای افراد سالمند و اعضای خانواده
  • نگهداری و مراقبت در تمامی ساعات شبانه‌روز
  • ایجاد آرامش و آسایش برای اعضای خانواده در مراقبت از عزیزان سالمند خود
  • ارائه مراقبت‌ های ویژه برای سالمندان
  • کمک به جا به‌ جایی و تحرک سالمندان
  • توجه به دارو ها و بیماری‌ های سالمند
  • بهبود روابط اجتماعی سالمندان

در پایان

مؤسسه همپای سلامت زندگی، از جمله مؤسسات بسیار معتبر و شناخته‌ شده در زمینه ارائه خدمات مراقبت در منزل بوده و با بهره‌مندی از تیم پرستاری بسیار متخصص و با تجربه خود، انواع خدمات پرستار کودک در منزل، پرستار بیمار در منزل و پرستاری از سالمند در منزل را ارائه می‌ دهد. شما عزیزان می‌ توانید برای استخدام پرستار سالمند در منزل به صورت نیمه وقت و یا شبانه‌ روزی، با این مجموعه تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را از مشاورین ما دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *