وظایف پرستار کودک

پرستار کودک به فردی گفته می‌ شود که جهت نگهداری و مراقبت از کودکان آموزش‌ دیده‌ است و توسط والدین برای نگهداری از کودکان در مدت زمان مشخص استخدام می‌ شود. در حال‌ حاضر مشغله افراد نسبت‌ به زمان گذشته بسیار افزایش یافته و به دلیل شاغل بودن هر ۲ والد کودکان، آن‌ ها قادر به نگهداری و مراقبت دائمی و ۲۴ ساعته از فرزندان خود نمی باشند. در چنین مواقعی نیز برخی از والدین برای مراقبت و نگهداری از کودکان خود، انتخاب مهدکودک را در اولویت قرار می‌ دهند اما بهترین گزینه برای کودکان آن‌ ها، استخدام پرستار و نگهداری از کودکان در محیط امن خانه می‌ باشد.  

پرستار کودک 

پرستار کودک در واقع شخصی است که به طور کاملاً حرفه‌ ای آموزش های لازم را برای نگهداری و مراقبت از کودکان گذرانده و دارای مهارت و تجارب کافی در این زمینه است. این افراد جهت نگهداری موقت و یا طولانی‌ مدت از کودکان استخدام می‌ شوند و دارای مدارک تخصصی و معتبر برای مراقبت از کودکان هستند. این افراد به‌ طور تمام‌ و کمال مسئولیت نگهداری از کودکان را در در زمان عدم حضور والدین بر عهده گرفته و تمامی نیاز های کودک را در طول مراقبت برآورده می‌ نمایند. 

پرستار کودک در منزل در واقع کسی است که با تمامی رفتار ها، مشکلات، حالات و همچنین نیاز های کودکان آشنایی داشته و در نگهداری کودکان همانند والدین دارای تخصص کافی می‌ باشد. پرستار کودک همچنین دارای وظایف گوناگونی است که در ادامه مقاله به وظایف آن‌ ها پرداخته و مهارت‌ ها و ویژگی‌ های آن‌ ها را نیز بررسی خواهیم کرد.  

وظایف پرستار کودک 

پرستار ها در طیف وسیعی از مهارت‌ ها دارای تخصص هستند و هر کدام وظایف گوناگونی را عهده‌دار می‌ باشند. پرستار کودک نیز دارای وظایف گوناگونی جهت نگهداری و مراقبت از کودکان به‌ ویژه کودکان خردسال است که از جمله این وظایف می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود: 

ایجاد سرگرمی برای کودکان  

یکی از مهم‌ ترین وظایف پرستار کودک جهت نگهداری و مراقبت از کودکان، بازی با کودکان و ایجاد شرایط سرگرمی برای آن‌ ها است. زیرا کودکان به‌ ویژه کودکان خردسال و شیرخوار در صورت عدم حضور والدین، بسیار بهانه‌ گیر و ناآرام هستند و فراهم آوردن شرایط سرگرمی همچون خواندن کتاب، خواندن شعر، بازی با اسباب‌بازی‌ های مورد علاقه کودک و غیره می‌ تواند در حفظ روحیه کودک بسیار تأثیرگذار باشد.  

رفع نیاز های کودک همچون تعویض پوشک  

یکی دیگر از وظایف بسیار مهم پرستار کودک، تأمین نیاز های اساسی کودک در زمان‌ های عدم حضور والدین است. این نیاز ها شامل تعویض پوشک کودکان و شستشوی آن ها، تعویض لباس کودکان، غذا دادن و شیر دادن به کودکان، تأمین وعده‌ های غذایی کودکان، حمام بردن کودکان، خواباندن کودکان و غیره است. لازم به ذکر است که پرستار کودک در برطرف نمودن تمامی نیاز های کودکان، آموزش‌ ها و دوره‌ های لازم را گذرانده و دارای تجربه و مهارت کاملاً تخصصی در این حرفه است. پرستار کودک بدون هیچ گونه آسیب و صدمه‌ای به کودکان، تمامی نیاز های آن‌ ها را برطرف نموده و همانند یک مادر از آن‌ ها مراقبت و نگهداری می‌ نماید.  

انجام کارهای منزل  

پرستار کودک علاوه‌ بر مراقبت از کودکان، انجام برخی کار های منزل را نیز برعهده داشته و از جمله این وظایف می‌ توان به تمیز کردن و مرتب کردن اتاق کودکان، شستن ظروف پس‌ از خوردن غذا، مرتب کردن وسایل کودکان، جمع کردن لباس کودکان و غیره اشاره نمود.  

کمک به تکالیف و بردن کودکان به مدارس  

پرستار کودک می‌ تواند با اجازه از والدین آن‌ ها، کودکان را تا مدرسه و یا سایر کلاس‌ های آموزشی همراهی نموده و آن‌ ها را در انجام تکالیف خود کمک نماید.  

ایجاد امنیت و نظارت بر کودک  

یک پرستار کودک موظف علاوه‌ بر رفع نیاز های کودکان، وظیفه ایجاد امنیت برای کودکان را نیز داشته و باید در طول ساعات مراقبت از کودکان، به‌ طور کامل بر آن‌ ها نظارت داشته باشد.  

مراقبت از کودکان در زمان بیماری  

پرستاران کودکان در زمان بیماری‌ ها و بی‌ قراری‌ های کودکان نیز آموزش‌ های لازم را گذرانده و با انواع بیماری کودکان آشنا هستند. آن‌ ها می‌ دانند در هنگام گریه‌ های ناگهانی کودکان، تب، دندان درآوردن کودکان، درد شکم و غیره چه واکنش‌ هایی را نشان داده و چه دارو هایی را به کودک بدهند. 

ویژگی‌ های پرستار کودک خوب  

از جمله ویژگی‌ های یک پرستار مناسب و ایده‌آل می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:  

 • آشنایی کامل با تمامی رفتار های کودکان  
 • برخورداری از مهارت و تجارب کافی جهت مشارکت در فعالیت‌ های آموزشی و خلاقانه کودکان  
 • دارای مهارت کافی در شیر دادن و کمک به غذا خوردن کودکان  
 • دارای توان و انرژی کافی جهت مراقبت و نگهداری از کودکان  
 • قابل‌ اعتماد بودن و حفظ امنیت کودکان  
 • نظارت کامل بر کودکان و داشتن توانایی‌ های لازم جهت جلوگیری از امور خطرناک کودکان  
 • آشنایی کامل با تمامی نیاز های کودکان و برطرف نمودن آن‌ ها  
 • دارای عکس‌العمل سریع در مواقع حساس  
 • دارای آرامش کافی در زمان مراقبت از کودکان  
 • دارای برخورد مؤدبانه و مناسب با کودکان و والدین  
 • دارای توانایی‌ های لازم در کمک به فعالیت‌ های آموزشی کودکان  
 • دارای مهارت‌ های لازم در انجام کمک‌ های اولیه برای کودکان  
 • دارای مدارک و تخصص لازم جهت مراقبت و نگهداری از کودکان  

هزینه استخدام پرستار کودک  

هزینه استخدام پرستار کودک جهت نگهداری و مراقبت از کودکان، بر اساس فاکتورها و عوامل گوناگونی متفاوت است. از جمله این فاکتور ها نیز می‌ توان به میزان تخصص پرستار کودک، مهارت‌ ها و تجارب پرستار، تعداد فرزندان، نگهداری از کودکان به‌ صورت موقت و یا بیشتر، نوع وظایف پرستار، اعتبار موسسه و غیره اشاره نمود. 

سخن پایانی  

در حال‌ حاضر مؤسسات و مجموعه‌ های بسیار زیادی در ارائه خدمات پرستاری مشغول به فعالیت هستند. از جمله معتبرترین و شناخته‌ شده‌ ترین این مؤسسات نیز می‌ توان به مؤسسه همپای سلامت اشاره نمود. 

 با بیش‌ از ۷ سال سابقه در زمینه انجام خدمات پرستاری، انواع امور پرستاری همچون مراقبت از کودکان، مراقبت از سالمندان، مراقبت از بیماران و غیره را ارائه داد و دارای تمامی مجوز های رسمی در این حرفه است. مؤسسه همپای سلامت دارای تیم پرستاری بسیار مجرب و حرفه‌ ای بوده و تمامی پرستاران این مجموعه نیز دارای تخصص و مدارک لازم در این حرفه هستند. شما نیز می‌ توانید جهت مراقبت و نگهداری اصولی از فرزندان خود، با ما موسسه همپای سلامت تماس گرفته و با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید. 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *